Sterowanie i zarządzanie ruchem, stacje meteorologiczne, pomiaru ruchu i hałasu czy tablice z informacjami o optymalnych trasach przejazdu przez kluczowe trasy Opola – to niektóre założenia Inteligentnego Systemu Transportu, który dla miasta opracuje i wprowadzi firma Sprint do końca 2021 roku. Koszt to blisko 38 mln zł.

Inteligentny System Transportu powstanie w Opolu. Czeka nas komunikacyjny przełom? [WIDEO]– Przed nami korekta skrzyżowań i sygnalizacji świetlnej – mówi Małgorzata Stelnicka, wiceprezydent Opola.  – Chcemy aby po Opolu można było się poruszać sprawniej i płynniej, dlatego musimy te wszystkie skrzyżowania spiąć w jeden system tak aby móc zarządzać m.in. zielonym światłem.

Inteligentny System Transportu nie obejmie wszystkich skrzyżowań w mieście.

– Mówimy o 49 skrzyżowaniach, głównych osiach komunikacyjnych Opola – podaje Stelnicka.

Ratusz na wykonawcę tej komunikacyjnej rewolucji wybrał firmę Spirit, która na rynku jest od 30 lat i ma spore doświadczenie w branży teleinformatycznej i w sferze „smart city”.

Podobne prace firma wykonała już w Łodzi, Bydgoszczy, Olsztynie, Wałbrzychu, Rybniku, Chorzowie czy w Bielsku-Białej.

– Mapa naszych działań obejmuje skrzyżowania i przejścia dla pieszych. Oprócz tego mamy też urządzenia terenowe jak znaki zmiennej treści, które mają informować mieszkańców m.in. o czasie przejazdu pomiędzy wyznaczonymi punktami – opowiada Piotr Pęcherski, specjalista ds. ITS w Spirit.

Firma proponuje również stacje pomiaru ważenia pojazdów w ruchu, które mają wyłapywać przeciążone pojazdy, pojawić mają się stacje meteo i pomiary hałasu, sprawdzania jakości powietrza w mieście.

– Całość będzie zbudowana z kilku podsystemów skupionych w centrum zarządzania ruchem i transportem publicznym, gdzie znajdą się stacje operatorskie i pracownicy MZD. Tam system będzie konfigurowany i  obsługiwany. Wszystkie sygnały z naszych urządzeń będą zbierane w serwerowni w Parku Naukowo-Technologicznym – wyjaśnia Pęcherski.

Inteligentny System Transportu ułatwi sterowanie sygnalizacją świetlną i przemieszczanie się pojazdów ratunkowych. Urzędnicy zapowiadają likwidację zegarów umieszczonych przy sygnalizacji, wskazujących ile czasu potrwa dane światło.

– W ramach monitoringu założymy około 200 kamer zlokalizowanych na skrzyżowaniach. Ich zadaniem będzie obserwowanie ich wlotów. Cały ten system będzie spięty 20 km światłowodami, urządzenia będą bowiem przekazywały dane do serwerowni – wylicza.

Prace firmy Spirit powinny się zakończyć w październiku 2021 roku.

– Podpisanie tej umowy pozwoli nam wkroczyć w XXI wieku. Chcemy miasta otwartego i takiego, w którym łatwo się korzysta z wszystkich jego usług – podkreśla Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

Fot. Anna Konopka

Fot. Melonik

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.