– Koncerty, wystawy, warsztaty, spotkania – nie tylko w siedzibie głównej, ale także na Górze św. Anny – zapowiada Michał Grocholski z MŚO. Sporo wydarzeń o zróżnicowanym charakterze.

W tym tygodniu Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza w najbliższy czwartek o godzinie 19:00 na Koncert na tarasie. Miejsca na co dzień niedostępne w czwartek wypełni muzyka z pogranicza jazzu, rocka i popu. Posłuchać będzie można el12 Opole Politechnic Band – Generacja 2.0. To nowy projekt muzyczny, którego premiera miała miejsce 22 maja 2021 roku. Pomysłodawcą projektu jest Przemysław Ślusarczyk. Zespół rozpoczął pracę nad nowym repertuarem w styczniu 2021 roku – znany z cyklu koncertów w opolskich zamkach i pałacach, na statku na Odrze czy z orkiestry w pociągach i na dworcach kolejowych.
Darmowe wejściówki dostępne są w kasie w muzeum, ilość miejsc ograniczona.

Intensywny tydzień w Muzeum Śląska Opolskiego

Z kolei w sobotę o godzinie 12:00 MŚO zaprasza na warsztaty plastyczne – „Kolorową nitką malowane”. Jest to spotkanie inspirowane wystawą czasową Rzeczy piękne. Tkaniny Marii Bujakowej, która jest autorką ponad 50 tkanin unikatowych oraz ponad 120 wzorów kilimów wykonanych dla Zakopiańskich Warsztatów Wzorcowych. -W części praktycznej, twórczej, wykonamy pracę z wykorzystaniem kolorowej wełny oraz sznurka – informuje Michał Grocholski z działu promocji Muzeum. Aby być pewnym uczestnictwa w warsztatach Muzeum poleca, aby zarezerwować sobie wejściówkę telefonicznie w kasie muzeum. Koszt udziału w zajęciach to 10 zł od osoby.

– Tego samego dnia o godzinie 14:00 pozostaniemy w klimacie wystawy Marii Bujakowej – zaprasza dalej Grocholski. – Wtedy to rozpocznie się spotkanie z Katarzyną Jasiołek, autorką artykułów i książek o polskim wzornictwie, specjalistką od designu epoki PRL-u czyli bardzo dziś popularnego trendu, choćby w wystroju wnętrz. Rozmowa będzie dotyczyć tkanin z epoki PRL-u. Podczas spotkanie będzie można kupić publikację „Maria Bujakowa. Rzeczy Piękne” oraz dwie książki Katarzyny Jasiołek (przy okazji zdobyć autograf autorki):
„Asteroid i półkotapczan. O polskim wzornictwie powojennym”, „Opakowania, czyli perfumowanie śledzia. O grafice, reklamie i handlu w PRL-u”

Po spotkani będzie można wraz z kurator wystawy dr Bogną Szafraniec zwiedzić  aktualną wystawę czasową. Wstęp na te wydarzenia jest bezpłatny.

Intensywny tydzień w Muzeum Śląska Opolskiego

Także w sobotę o godzinie 16:00 w oddziale Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny organizowany jest II Koncert Pieśni Walczącego Śląska. W programie wydarzenia m.in. pokaz tradycyjnych tańców śląskich w wykonaniu zespołów folklorystycznych Spod Buczyny oraz szkoły tańca Orian-Show. Występ Wojciecha Poprawy z zespołem i podsumowanie  konkursu Piosenki powstańczej, czyli występ laureatów. Wstęp wolny.

Intensywny tydzień w Muzeum Śląska Opolskiego

W niedzielę Muzeum zaprasza na godzinę 15:00 na kolejne rodzinne warsztaty plastyczne, tym razem w ramach świetnego florystycznego cyklu – Muzeum na zielono. Uczestnicy pod okiem Patrycji Farys-Kawalec będą rozmawiać o  zaczerpniętych z natury motywach w sztuce  i tworzyć, bazując na naturalnych materiałach: roślinnych, ekologicznych, pochodzących z recyklingu. – To jednocześnie spotkania, podczas których inspiracji będziemy szukać wśród eksponatów ze zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego, stosując rozmaite techniki plastyczne, artystyczne, rękodzielnicze – wyjaśnia Grocholski. – Z tego powodu, że nie unikniemy narzędzi ostrych, wymagających precyzji, np. sekatorów, noży zapraszamy młodzież od 12 roku życia lub opiekunów z młodszymi dziećmi. Każdy kto chce być pewny, że będzie na niego czekać miejsce na zajęciach niech lepiej zarezerwuje je telefonicznie w naszej kasie: 77 44 31 754, bilet wstępu to zaledwie 10 zł – dodaje.

Intensywny tydzień w Muzeum Śląska Opolskiego

Fot. Michał Grocholski

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.