50 samochodów zmieści się na oddanym właśnie parkingu przy prószkowskim zamku, w którym zlokalizowany jest Dom Pomocy Społecznej przeznaczony dla 216 osób. Powstał w miejscu wyburzonych, zniszczonych zabudowań gospodarczych.

– Na ten parking czekali  od dawna odwiedzający i pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Prószkowie – mówi Henryk Lakwa. – Znalazło się także miejsce na trochę zieleni. W zakresie prac było też wykonanie nowego oświetlenia, naprawa ogrodzenia i wykonanie nowych elementów bramy. Jednym słowem mamy zupełnie nową przestrzeń przed zlokalizowanym w pałacu DPS-em. Rodziny mieszkańców będą miały gdzie zaparkować przyjeżdżając w odwiedziny, że o pracownikach nie wspomnę. Dzięki urządzeniu na nowo miejsc z zielenią, będzie tam ładniej i przyjemniej dla oka.

– To jedna z dwóch tegorocznych (oprócz wymiany systemu ogrzewania) inwestycji w tej placówce. To był jedyny nasz obiekt opalany węglem – dodaje starosta

Dokumentacja do wymiany ogrzewania na gazowe była wcześniej przygotowana. Długo przed podwyżkami energii. Ale i tak będzie taniej, niż przy opalaniu węglem, a przede wszystkim ekologicznie.

– Wcześniej, w ramach modernizacji prowadzonych w innych budynkach na terenie DPS, zastosowaliśmy fotowoltaikę i pompy ciepła – dodaje dyrektor DPS Ryszard Ciupek.

Budowa instalacji gazowej w DPS w Prószkowie to prawie 800 tys.zł, a promesa z Polskiego Ładu na dofinansowanie do tej inwestycji to 666 tys. zł.

Dom Pomocy Społecznej, przeznaczony jest dla 216 mieszkańców – osób niepełnosprawnych intelektualnie (174 miejsca) oraz osób przewlekle somatycznie chorych (42 miejsca). Wszystkie obiekty mieszkalne DPS przylegają do zabytkowego parku zamkowego o powierzchni ok. 3 ha. Teren parku wraz z licznymi okazami starodrzewia oraz inną bogatą roślinnością stanowi dla mieszkańców Domu znakomite miejsce do relaksujących spacerów oraz wypoczynku. Dodatkowym miejscem udostępnionym dla mieszkańców jest ogród przy-zamkowy, urządzony na bastei obronnej przylegającej do zamku, z fontanną oraz altanką.

Baza mieszkaniowa to eleganckie i przytulne pokoje 1, 2, 3 i 4 osobowe. Łazienki i toalety w Domu przystosowano dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Mieszkańcy mają do dyspozycji wygodne pomieszczenia kuchenne, elegancką salę rycerską na której odbywają się podniosłe uroczystości, kaplicę, liczne pomieszczenia terapeutyczne oraz zaplecze rehabilitacyjne, a także pralnię oraz kuchnię wraz ze stołówką, na której serwowane są znakomite dania kuchni polskiej.

Placówka zapewnia całodobową opiekę, pomoc medyczną, zajęcia rehabilitacyjne pod okiem wykwalifikowanej kadry, w specjalnie przygotowanych do tego celu gabinetach rehabilitacji, a także zajęcia terapeutyczne, m. in. muzykoterapia, biblioterapia, teatroterapia, zajęcia kulinarne, zajęcia plastyczne, zajęcia rękodzielnicze. W Domu, w ramach zajęć terapeutycznych, prowadzony jest zespół artystyczny „Amazonki”, który uczestniczy w wielu przedsięwzięciach organizowanych na scenach lokalnej i wojewódzkiej, odnosząc spektakularne sukcesy. Czas wolny to głównie spacery po ogrodzie, liczne imprezy okazjonalne oraz wyjścia i wyjazdy poza teren Domu.

Fot. kapitan

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.