Do 2050 roku państwa członkowskie Unii Europejskiej powinny stać się neutralne klimatycznie. Co o tym sądzą Polacy, czy chcą odejść od węgla i czym ich zdaniem należy kierować się podczas transformacji energetycznej?
23% Polaków uważa, że w ciągu kolejnych 10-20 lat polska energetyka powinna opierać się na krajowych zasobach węgla kamiennego, a 70% twierdzi, że od węgla powinno się stopniowo odchodzić, rozwijając inne sposoby produkcji energii. To wyniki opublikowane w marcowym raporcie Centrum Badania Opinii Społecznej „Postawy wobec transformacji energetycznej”.
Jak czytamy w raporcie: „Akceptacja odchodzenia od węgla przeważa we wszystkich grupach społeczno-demograficznych.” Niemalże jednogłośni są przy tym wyborcy Lewicy (94%), Koalicji Obywatelskiej (91%) i Polski 2050 Szymona Hołowni (86%). Natomiast wśród elektoratów PiS oraz Konfederacji za przejściem na alternatywne źródła energii opowiada się 60 i 58% osób.
Nieodnawialne i odnawialne źródła energii
Wyniki badania CBOS mówią też, że 56% respondentów uważa, że Polska powinna koncentrować się na łączeniu ze sobą nieodnawialnych i odnawialnych źródeł energii. Tylko za nieodnawialnymi źródłami powiedziało się natomiast 8%, a za odnawialnymi 31% osób. Dla porównania – w edycji tego samego badania, która odbyła się w 2016 roku, nieodnawialne źródła energii zyskały 5% zwolenników, odnawialne 50%, a za połączeniem ich było 39% respondentów.
Z jakich sektorów powinna się składać polska energetyka w 2035 roku? Według respondentów 35,1% energii powinno być wytwarzane z węgla, 28,9% z odnawialnych źródeł, 18,2% z gazu ziemnego, 13,2% z paliwa jądrowego, a 4,7% z innych źródeł. Natomiast w 2050 roku, zdaniem badanych, mają dominować odnawialne źródła (39,8%) i paliwo jądrowe (22,1%), natomiast z węgla ma być wytwarzane 18,4% energii, z gazu ziemnego 15,6%, a z innych źródeł – 4,1%.
Niedrogo, ekologicznie i bez udziału Rosji
Jak jednak powinna przebiegać transformacja energetyczna? Według uczestników badania CBOS należy brać pod uwagę cenę energii i jej koszt dla obywateli (63%), korzyści dla środowiska naturalnego i klimatu (48%), uniezależnienie się od dostaw z Rosji (44%) i zapewnienie ciągłości dostaw energii (42%). Najmniej osób wskazało natomiast skutki zmian dla górników (10%), politykę UE i międzynarodowe zobowiązania (11%) oraz udział obywateli w produkcji energii elektrycznej i cieplnej (17%).
Na koniec jeszcze kilka słów o neutralności klimatycznej. W raporcie CBOS czytamy bowiem, że aż 55% Polaków uważa, że Polska powinna dążyć do niej w swoim tempie, niekoniecznie punktualnie do 2050 roku. 17% badanych wskazało natomiast konieczność osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku, a 21% – doprowadzenie do niej jak najszybciej, jeszcze przed rokiem 2050.
Badanie, na które się tutaj powołujemy, trwało od 6 do 19 lutego. CBOS przeprowadził je na liczącej 982 osoby reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski wylosowanej z bazy PESEL. Zastosował w nim metody CAPI, CATI i CAWI.