– Przypuszczamy, że w tych gminach województwa opolskiego, które charakteryzują się zróżnicowaniem narodowościowym i etnicznym, społeczeństwo obywatelskie jest lepiej rozwinięte, a jakość rządzenia jest wyższa, w porównaniu do gmin jednolitych etnicznie – mówi dr Wojciech Opioła z Instytutu Politologii UO.
Wielokulturowość regionu a społeczeństwo obywatelskie i jakość rządzenia. Diagnoza sytuacji w województwie opolskim. To nazwa projektu badawczego, na którego realizację Narodowe Centrum Naukowe przyznało grant. Szczęśliwym badaczem jest dr Wojciech Opioła z Instytutu Politologii UO. Formalnie grant musi figurować na jedno nazwisko, ale od początku współautorem założeń projektu, a teraz i badań jest dr Bartosz Czepil również z Instytutu Politologii UO.
Wbrew dotychczasowym publikacjom w literaturze antropologicznej czy politologicznej, gdzie większość badaczy dochodzi do wniosku, że wielokulturowość osłabia społeczeństwo obywatelskie, obydwaj naukowcy właśnie w niej widzą siłę.
„Główne pytanie na jakie chcielibyśmy odpowiedzieć – piszą badacze w streszczeniu popularno- naukowym projektu – dotyczy tego czy wielokulturowość sprzyja wykształceniu się społeczeństwa obywatelskiego oraz wzmacnia jakość rządzenia czy jest raczej czynnikiem utrudniającym rozwój tych dwóch wymiarów sfery publicznej? Przypuszczamy, że w tych gminach województwa opolskiego, które charakteryzują się zróżnicowaniem narodowościowym i etnicznym, społeczeństwo obywatelskie jest lepiej rozwinięte, a jakość rządzenia wyższa, w porównaniu do gmin jednolitych etnicznie. (…) Uważamy, że wielokulturowość województwa opolskiego stanowi swoiste laboratorium, które pozwala na testowanie hipotez o wpływie zróżnicowania etnicznego na życie obywatelskie i sprawność instytucji. Jednocześnie ten potencjał badawczy województwa nie jest odpowiednio wykorzystywany, ponieważ dotychczas nie pojawiały się tu badania, które podejmowały by ten temat w sposób kompleksowy i systematyczny. Kolejnym powodem podjęcia tej tematyki badawczej jest waga poruszanych zagadnień z punktu widzenia współczesnych przeobrażeń cywilizacyjnych. Zagadnienie wielokulturowości nabiera szczególnego znaczenia w kontekście procesów globalizacji i migracji międzynarodowych, które zmieniają etniczną strukturę współczesnych społeczeństw. Kwestia rozwoju społeczeństwa obywatelskiego jest dziś traktowana jako istotny warunek stabilności systemów demokratycznych. Z kolei jakość rządzenia stała się współcześnie nie tylko postulatem moralnym, ale także istotnym wymiarem polityki społeczno-ekonomicznej. W tym kontekście, nie tylko badanie tych zagadnień, ale przede wszystkim wyjaśnienie możliwych zależności przyczynowo skutkowych między nimi, jawi się jako istotny warunek zrozumienia skomplikowanych zmian cywilizacyjnych, przed którymi stoją współczesne państwa.”
Tyle naukowcy. A życie? Mieszkańcy podopolskich gmin – zdecydowanie wielokulturowych – pokazują nam na co ich stać, jakimi są dojrzałymi społecznościami. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar po spotkaniu z nimi w ubiegłym tygodniu stwierdził, że to ewenement na skalę kraju.
Plan Wiśniewskiego zniszczy nie tylko ekonomię gmin. Zniszczy także te unikalne społeczności , które tworzyły się wiele lat.