Profesor Jan Miodek gościć będzie w Opolu. 14 czerwca spotka się z czytelnikami w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w ramach cyklu „Zaczytane Opolskie”.

Wydarzenie odbędzie się w namiocie WBP w Opolu przy ul. Piastowskiej 20. Rozpoczęcie zaplanowano na godzinę 17.00.

Spotkanie poprowadzi dr hab. Danuta Lech-Kirstein.

Prof. Jan Miodek jest polskim językoznawcą i gramatykiem normatywnym. Profesor nauk humanistycznych, były dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, członek Komitetu Językoznawstwa Polskiej Akademii Nauk.

Jako członek Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN od 1996 r. jest współodpowiedzialny m.in. za wszystkie uchwały ortograficzne Rady.

Prof. Miodek to laureat wielu nagród, m.in. Nagrody im. Wojciecha Korfantego, Śląskiej Nagrody im. Juliusza Ligonia, Nagrody im. Profesora Hugona Steinhausa, Towarzystwa Przyjaciół Śląska w Warszawie, Ministra Edukacji Narodowej, rektora Uniwersytetu Wrocławskiego. Honorowy obywatel Wrocławia (dwukrotnie wybrany najpopularniejszym jego mieszkańcem), Tarnowskich Gór i Kalet oraz singularis incola wsi Bielice.

W 2016 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Dolnego Śląska Civi Honorario.

Jest autorem wielu publikacji popularyzujących wiedzę o języku polskim, m.in. „Polszczyzna. 200 felietonów o języku”, „Miodek drąży skałę”, „Trzy po 33”, „Wszystko zależy od przyimka” (wraz z prof. Jerzym Bralczykiem i Andrzejem Markowskim), „Odpowiednie dać rzeczy słowo. Szkice o współczesnej polszczyźnie”. Znany jest też z programów telewizyjnych, jak „Ojczyzna polszczyzna” i „Słownik polsko@polski”.

Dr hab. Danuta Lech-Kirstein jest językoznawczynią i wykładowczynią Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Opolskiego (specjalizacja naukowa: onomastyka, śląskoznawstwo). Pełni funkcję wiceprezeski Opolskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Jest członkinią Komisji Językoznawstwa PAN oraz redakcji międzynarodowego rocznika „Stylistyka”. W wolnych chwilach śpiewa w zespole „Dwa razy Dwa” i chórze „Opole Swing Choir”.

Portal Opowiecie.info jest patronem medialnym spotkania z prof. Janem Miodkiem w WBP.

„Zaczytane Opolskie” to projekt finansowany jest z budżetu samorządu województwa opolskiego. Realizuje go Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. E. Smołki w Opolu oraz biblioteki całego regionu. Trwa jego ósma edycja.

W ramach przedsięwzięcia w w namiocie WBP dziś (6.06) o godzinie 17.00 gości dziennikarz Marcin Meller.

W czerwcu zaplanowane są kolejne spotkania. Najbliższe odbędzie się 10 czerwca. Z czytelnikami w ogrodzie WBP spotka się Marta Abramowicz.

Jan Miodek w Opolu

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Reporterka. Pisze o tym, czym żyje powiat opolski. Absolwentka politologii na Uniwersytecie Opolskim. Miłośniczka podróży małych i dużych. Ponad wszystko uwielbia góry. Na górskich szlakach spędza większość wolnego czasu. Zdarza jej się śpiewać, głównie w chórze. Uwielbia czytać książki, a przy dobrej pogodzie - jeździć na rowerze.