– Mamy za mało rodzin zastępczych, szczególnie rodzin zastępczych zawodowych. O taki przekaz nam chodzi podczas tego pikniku – mówi dyrektorka ROPS w Opolu Agnieszka Gabruk. – Zapraszamy wszystkich mieszkańców województwa opolskiego na wyjątkowy piknik na rzecz rodzin i rodzicielstwa zastępczego w ramach projektu „Bliżej rodziny i dziecka – wsparcie rodzin przeżywających problemy opiekuńczo- wychowawcze oraz wsparcie pieczy zastępczej – etap II”.

Niby zwykły piknik – ale z ważnym przesłaniem. Już w najbliższą sobotę od godz. 13:00 na  boisku LZS w Kup

– Organizujemy te festyny już od kilku lat – informuje dyrektorka Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Opolu Agnieszka Gabruk. – Od chwili gdy zaczęliśmy realizować program „Bliżej rodziny i dziecka ” czyli od 2016 roku. To jest piknik na rzecz rodziny i rodzicielstwa zastępczego, czyli za jego pośrednictwem chcemy promować ważność rodziny ale także tak zwane alternatywne rodzicielstwo w postaci rodzin zastępczych. Głównie chodzi nam o rodzicielstwo zastępcze zawodowe ale promujemy także rodzicielstwo adopcyjne. Pokazujemy, że wszystkie formy rodzinne są lepsze od instytucjonalnych dla rozwoju psychospołecznego dzieci. Nie krytykując przy tym domów dziecka, bo będziemy mieli także gości z domów dziecka, ale pokazujemy że jest taka możliwość: gdy ktoś z powodów medycznych, czy pozamedycznych nie może posiadać własnego potomstwa to ma alternatywne w postaci rodzicielstwa zastępczego, albo przysposobienia czyli adopcji.

Jak twierdzi Agnieszka Gabruk potrzeby jeśli chodzi o rodziców zastępczych są w całym kraju bardzo duże. Chodzi szczególnie o rodzicielstwo zastępcze-zawodowe, bo jesteśmy u progu odchodzenia od domów dziecka czyli tych form instytucjonalnych na rzecz środowiskowych. Mamy jednak za mało rodzin zastępczych, by móc ten program realizować.

– W pieczy zastępczej mamy prawie 2 tysiące dzieci, a w domach dziecka około 500. Rodzinne domy dziecka mogą przyjmować po ośmioro dzieci – trzeba by więc około 60, by tę pieczę zdeinstytucjonalizować. A rodzin zastępczych jeszcze więcej, bo przebywa w nich zwykle mniej dzieci.

– Mamy za mało rodzin zastępczych, szczególnie rodzin zastępczych zawodowych. O taki przekaz nam chodzi podczas tego pikniku – mówi dyrektorka ROPS w Opolu Agnieszka Gabruk.

Obraz Pexels z Pixabay

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.