Minister Przemysław Czarnek rozmawiał z przedstawicielami mniejszości niemieckiej nt. zmniejszenia godzin nauki języka niemieckiego. Ze strony Ministra padła deklaracja o jak najszybszym przywróceniu obciętych godzin.

Spotkanie odbyło się w niedzielę (22 stycznia) w siedzibie Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce (ZNSSK).

Rozporządzenie Ministra Edukacji z dnia 4 luty 2022 weszło w życie wraz z początkiem roku szkolnego 2022/2023 i dotknęło prawie 50 000 dzieci uczących się niemieckiego jako języka mniejszości w całej Polsce. Wszystkie pozostałe mniejszości narodowe mogą uczyć się języka mniejszości tak jak do tej pory, czyli w wymiarze 3 godzin.

Panie Ministrze, 4 lutego 2022r. wszystko w  zakresie nauczania języków mniejszości w Polsce zmienił. Po raz pierwszy od przełomu 1989/1990 poczuliśmy na nowo, że jako Niemcy jesteśmy mniej warci. Mniej od Ukraińców, Białorusinów, Słowaków czy Czechów. Bardzo nas zabolało, że wtedy podejmując swe decyzje nie szukał Pan rozmowy z nami, że nie chciał Pan nas bliżej poznać, a przecież jest Pan również naszym Ministrem! Ministrem dzieci, których rodzice swą codzienną pracą, zaangażowaniem pracują na rzecz tego kraju. To tutaj płacą podatki, to tutaj chodzą do kościoła i to tutaj się angażują na rzecz swych lokalnych społeczności – mówił Rafał Bartek, lider Mniejszości Niemieckiej w Polsce.

Przedstawiciele Mniejszości Niemieckiej wskazywali również na konieczność ciągłej, stabilnej i jak najszerszej nauki języka niemieckiego dla dzieci, dzięki czemu zwiększa się szansa na odbudowanie międzypokoleniowego przekazu językowego, który w okresie PRL został brutalnie przerwany.

Minister Edukacji i Nauki zadeklarował przywrócenie 3 godzin nauki języka niemieckiego jako języka mniejszości w możliwie najszybszym czasie. Ponadto podjęte zostaną kroki do odnowienia spotkań polsko-niemieckiego okrągłego stołu, przy którym wspólnie spotykają się przedstawiciele rządów państwa polskiego i niemieckiego, jak i przedstawiciele Mniejszości Niemieckiej w Polsce i Polonii w Niemczech. W tym zakresie przedstawiciele Mniejszości Niemieckiej podkreślili, że możliwość powrotu do prac  tego formatu widzą dopiero po zakończeniu dyskryminacji.

Wraz z Ministrem Edukacji na spotkanie przybyli: posłanki Katarzyna Czochara i Violetta Porowska oraz Wojewoda Opolski Sławomir Kłosowski. W spotkaniu ze strony Mniejszości Niemieckiej w Polsce uczestniczyli: Rafał Bartek – Przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń, równocześnie przewodniczący Sejmiku Opolskiego, Ryszard Galla – Poseł na Sejm RP, Zuzanna Donath-Kasiura- Wicemarszałek Województwa opolskiego, Ks. Dr. hab. Piotr Tarlinski – Duszpasterz mniejszości narodowych i etnicznych Diecezji Opolskiej, Hubert Kołodziej- Radny, Sejmiku Województwa Opolskiego, Przew. Komisji Współpracy z Zagranicą i promocji Regionu, Łukasz Jastrzembski, burmistrz Leśnicy, Przewodniczący Śląskiego Stowarzyszenia Samorządowego, Członek Zarządu VdG, Bernard Gaida pełnomocnik ZNSSK w Polsce ds. współpracy międzynarodowej, Agnieszka Dłociok, Członek Zarządu TSKN województwa śląskiego, emerytowany nauczyciel, Weronika Koston – Przewodnicząca Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej, Lucjan Dzumla – Dyrektor Generalny Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Prószków, Rudolf Urban, Redaktor naczelny Wochenblatt.pl, Przewodniczący Rady Gminy Tarnów Opolski, Dr Aneta Buczek, radna gminy Turawa, działaczka społeczna, matka czwórki dzieci, Joanna Hassa dyrektor biura ZNSSK, Dr. Edyta Opyd, specjalistka ds. oświaty przy ZNSSK.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie