Już po raz 25. rozdano Nagrody Miasta Opola za osiągnięcia w dziedzinie kultury. W czwartkowy wieczór, 25 listopada, w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora podczas uroczystej gali świętowano jubileusz tych najważniejszych miejskich laurów dla ludzi kultury. 

Tegoroczna edycja to rekordowa liczba 49. kandydatur w siedmiu kategoriach

roku na rok opolskie instytucje kultury, organizacje pozarządowe, opolscy radni oraz uczelnie wyższe zgłaszają coraz więcej nominacji do nagrody prezydenta Opola w dziedzinie kultury.

W tym roku do grona laureatów dołączył Teatr Ekostudio, uhonorowany nagrodą za całokształt dokonań artystycznych i twórczych.
Nagrodę promocyjną za aktywność kulturalną promującą miasto w kraju i za granicą otrzymał Jarosław Kubów Jarecki, znany wokalista i raper, którego występ uświetnił także jubileuszową galę.
Nagrodę dla animatorów kultury za osiągnięcia w dziedzinie jej upowszechniania wręczono Agnieszce Zientarskiej, polonistce, filozofce, teatrolożce, filmoznawczyni i podróżniczce.

Nagrodzono również dwoje debiutantów

Aktorkę i reżyserkę Annę Wieczorek za stworzony przez nią w Opolskim Teatrze Laki i Aktora spektakl „Uciec od rozpaczy. Życie romantyczne zamknięte  w monodramie” oraz pisarza Olafa Pajączkowskiego, autora książki „Sekrety Opola”.
Wydarzeniem kulturalnym roku została indywidualna wystawa Malwiny Mielniczuk w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu pt. „Dziewczyna Szatana” podejmująca tematykę emancypacji, wolności i buntu.
Projekt edukacyjno-artystyczny Młodzieżowego Domu Kultury „Lekcje Grotowskiego” wyróżniono nagrodą w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego.
Uhonorowani zostali także mecenasi opolskiej kultury: Zakład Technologii Wysokoenergetycznych Explomet Gałka, Szulc Sp. j., Lellek Grup Sp. z o.o. oraz firma Sopelek.

Zwieńczeniem jubileuszu był recital Michała Bajora

Z okazji jubileuszu, na scenie Opolskiego Teatru Laki i Aktora miało miejsce jeszcze jedno wyjątkowe wydarzenie. Prezydent Arkadiusz Wiśniewski uhonorował nagrodą specjalną za osiągnięcia w dziedzinie kultury wybitnego opolanina, Honorowego Ambasadora Stolicy Polskiej Piosenki, Michała Bajora.

Historia nagrody sięga 1995 roku

Jej laureatami zostali poeta, pisarz i krytyk literacki Zbyszko Bednorz oraz zdobywająca wówczas coraz większą sławę Edyta Górniak.

W kolejnych latach miejskie nagrody w dziedzinie kultury otrzymało wielu opolskich literatów, plastyków, malarzy, architektów, aktorów, muzyków i animatorów kultury.

W ostatnich latach rozszerzono katalog kategorii, tak aby nagradzać również debiutantów, najciekawsze wydarzenia kulturalne oraz mecenasów kultury, którzy finansowo wspierają wiele twórczych działań.

Sylwetki wszystkich laureatów na przestrzeni 25. edycji przypomina specjalna jubileuszowa publikacja przygotowana przez Urząd Miasta.

Fot. UM Opole

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze