„Pomoc płynie z serca” – to hasło tegorocznej akcji poboru krwi. W niedzielę, 20 sierpnia, w godz. 13:00-16:00 na parkingu asfaltowym nieopodal Przedszkola Publicznego w Popielowie (ul. Powstańców 26) pojawi się kwriobus. 

Oddanie krwi jest bezpieczne, a może ono uratować życie drugiego człowieka. Krew jest niezbędna nie tylko w stanach zagrożenia życia, ale również w leczeniu niedokrwistości, która towarzyszy wielu chorobom w tym nowotworowym. Wzięcie udziału w akcji poboru krwi jest okazją do pomocy, która nic nie kosztuje.

Kwriodawcą może zostać pełnoletnia osoba, która nie ukończyła 60. roku życia i cieszy się dobrym zdrowiem. Ponadto jej masa ciała nie może być niższa niż 50 kg. Najczęstszymi przeciwwskazaniami do oddania krwi są różnego rodzaju choroby związane chociażby z zaburzeniami krzepnięcia krwi, wadami serca czy niskim poziomem hemoglobiny. Ponadto osoba chcąca oddać krew, w ciągu ostatnich 6, miesięcy nie może mieć wykonywanych żadnych zabiegów operacyjnych, przekłuwania uszu i tatuaży.

Oddanie krwi nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Jedynie u niewielkiej ilości kwriodawców (ok. 2%) mogą wystąpić krótkotrwałe zawroty głowy. Kandydat na dawcę jest kwalifikowany na podstawie odpowiedniego badania lekarskiego, badań laboratoryjnych oraz wypełnionego kwestionariusza dawcy. Co ważne, zawsze należy stosować się do zaleceń lekarza i personelu pobierającego krew.

Udając się do punktu poboru krwi, należy wziąć ze sobą dowód tożsamości. Aby zadbać o swoje dobre samopoczucie, warto się wyspać, pić duże ilości płynów, unikać intensywnego wysiłku fizycznego oraz zjeść lekkostrawny posiłek przed pobraniem krwi.

Już po jednym oddaniu krwi i zarejestrowaniu się w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, czeka wiele przywilejów.

Oddaj krew potrzebującym, bo „Pomoc płynie z serca”!

Już niebawem w Popielowie po raz czwarty stanie mobilny punkt poboru krwi

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Studentka Public Relations na Uniwersytecie Opolskim. Interesuje się muzyką, chętnie czyta książki rozwojowe. Wolny czas spędza również na macie, ćwicząc jogę.