48 – latka padła ofiarą oszustów. Kobieta znalazła w Internecie ofertę dotyczącą inwestycji, instruowana przez rzekomego konsultanta założyła konto w aplikacji, w efekcie straciła wszystkie środki z konta. 

Ostrzegamy przed oszustwami związanymi z inwestowaniem swoich pieniędzy. Bądźmy ostrożni i nie ulegajmy wizjom szybkiego i prostego zarobku pieniędzy.

Do Komisariatu Policji w Otmuchowie zgłosiła się 48-letni kobieta, która padła ofiarą oszustwa. Jak wynikało z jej relacji, miesiąc temu na jednym z portali Internetowych zauważyła ofertę dotyczącą inwestycji. Po kliknięciu w reklamę, została poproszona o wpisanie swoich danych. Po krótkiej chwili otrzymała telefon od rzekomego konsultanta. Ten zaproponował kobiecie inwestycję w akcje dotyczące sztucznej inteligencji. Kobieta dała się przekonać i wykonała pierwszy przelew na wskazane konto.

Następnie wykonywała polecenia przekazywane przez rzekomego konsultanta. Zainstalowała wskazaną aplikację i założyła konto. Mężczyzna przez cały czas instruował pokrzywdzoną, w jaki sposób ma się poruszać po aplikacji i jakie środki pieniężne wpłacać. Gdy kobieta chciała wypłacić zainwestowane pieniądze, okazało się, że nie może tego wykonać. Na swoim rachunku bankowym zauważyła transakcję dotyczącą zaciągnięcia pożyczki. Okazało się, że wszystkie zgromadzone środki pieniężne na koncie kobiety, zostały przelane na inny rachunek bankowy. W ten sposób kobieta straciła blisko 85 000 złotych.

Co zrobić, żeby nie paść ofiarą oszustów? Należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa:
• Sprawdzaj wiarygodność podmiotu oferującego pomoc związaną z inwestowaniem pieniędzy.
• Nie udostępniaj nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej.
• Nie udostępniaj nikomu danych poufnych dotyczących Twoich kart płatniczych.
• Nie przesyłaj nikomu skanów swojego dowodu osobistego.
• Nie instaluj oprogramowania umożliwiającego obcym osobom zdalne obsługiwanie komputera.
• W przypadku otrzymania przelewu od nieznajomego nadawcy, pod żadnym pozorem nie przekazuj środków dalej, nawet jeśli „Twój doradca” o to prosi – nieświadomie możesz brać udział w przestępstwie.

ostroznosc-internet-dane-osobowe-bankowosc

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie