Międzynarodowy Dzień Teatru uchwalono w 1961 roku na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce dokładnie 27 marca, 4 lata wcześniej. Święto teatru ma uwrażliwiać na sztukę i jej piękno, a także celebrować wymianę kulturową między narodami.

Wydarzenia związane z obchodami Dnia Teatru mają przede wszystkim polepszyć współpracę pomiędzy ludźmi teatru, pogłębić wymianę wiedzy, a także promować szeroko rozumianą kulturę. Tego dnia warto również bliżej przyjrzeć się temu, jakie sztuka teatralna niesie przesłanie i czym dla nas tak naprawdę jest.

Samą nazwę teatr definiuje się jako rodzaj sztuki widowiskowej, w której aktorzy na żywo przedstawiają sztukę dla zgromadzonej publiczności. Za tym słowem jednak z pewnością kryje się znacznie więcej. To emocje, tajemniczość, oryginalność, uroczysta atmosfera i… magia. Występy na żywo mają w sobie nutę nieprzewidywalności i spontaniczności, a to sprawia, że nawet ten sam spektakl nigdy nie będzie zagrany identycznie.

Każdego roku święto teatru obchodzone jest na całym świecie przez teatry, międzynarodowe, instytucje teatralne oraz placówki kulturalne. W ten dzień odbywają się także liczne spotkania czy przedstawienia teatralne, które są poświęcone problematyce teatru.

,,Teatr to aktywna refleksja nad samym sobą”

                                                                                                                                                Novalis

Miłego Świętowania! 

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Studentka Public Relations na Uniwersytecie Opolskim. Interesuje się muzyką, chętnie czyta książki rozwojowe. Wolny czas spędza również na macie, ćwicząc jogę.