Ponad 20 wystawców sprzedawało swoje wyroby podczas jarmarku wielkanocnego w Dobrzeniu Małym. Były to nie tylko osoby z gminy Dobrzeń, ale też innych rejonów Opolszczyzny. Impreza odbyła się w miejscowej sali wiejskiej w niedzielę – 26 marca.

Przy stoiskach można było kupić takie wyroby wielkanocne, jak chociażby: kroszonki i pisanki, kartki świąteczne, stroiki czy figurki zajączków i kurczaków. Na odwiedzających kiermasz czekały też ręcznie robiona biżuteria, wykonane na szydełku przytulanki, wiosenne kwiaty i wiele innych. Na smakoszy czekały natomiast stoiska z ciastem oraz budka z mięsnymi wyrobami.

– Przygotowaliśmy kroszonki z jaj kurzych, gęsich i strusich, które ozdobiliśmy staropolskim wzorem. Można u nas kupić także porcelanę pomalowaną ręcznie farbami ceramicznymi, a następnie wypaloną – mówił Robert Kokot z Osowca, syn twórczyni ludowej Doroty Kokot. – Mamy tutaj także jajka pomalowane farbami akrylowymi, a na nich różnorodne wzory, od kwiatków i rozet, aż po zwierzątka, klienci mają bowiem zróżnicowany gust. Jarmark jest naprawdę udany, możemy obejrzeć zróżnicowane stoiska. To interesujące wydarzenie choćby dlatego, że za każdym wyrobem kryje się jakaś historia.

Jarmark wielkanocny odbył się w Dobrzeniu Małym piąty raz, a zorganizowała go miejscowa rada sołecka z sołtysem Janem Kołodziejem na czele. To jedno z kilku cyklicznych wydarzeń, które goszczą w tej miejscowości, pozostałe to między innymi coroczne kiermasze bożonarodzeniowe, a od wiosny do jesieni również giełdy staroci.

– Wystawiam dziś produkty, które ozdobiłam techniką decoupage, zajmuję się tym od prawie dekady. To między innymi jajka, świeczki, zakładki do książek i mydełka. Nie jestem tutaj pierwszy raz, na jarmarkach w Dobrzeniu Małym pojawiam się regularnie – podkreślała Aldona Kwosek z Chróścic. – Póki co wydarzenie rozkręca się, dlatego nie ma tłumów. To dziś mój drugi kiermasz, wcześniej byłam w Tułowicach i muszę przyznać, że było tam trochę więcej odwiedzających. Odbywał się tam konkurs zdobienia jajek metodą batikową. Może warto by zorganizować coś podobnego też w Dobrzeniu, coś co przyciągnęłoby nieco więcej osób?

fot. Tomasz Chabior

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

W dziennikarstwie od 9 lat, w fotografii o rok krócej. Miłośnik narciarstwa, karate i siatkówki, spośród których nie uprawia tylko trzeciej z dyscyplin. Przez całe życie poświęca się sportowi, choć w Opowiecie.info zajmuje się też innymi tematami. W wolnym czasie fotografuje krajobrazy, szczególnie podczas podróży, które tak bardzo kocha.