Tuż po rozpoczęciu nowego roku, 2 stycznia, obchodzimy m.in. Światowy Dzień Introwertyka. To święto wszystkich tych, którzy czerpią energię psychiczną ze swojego wnętrza i czują się dobrze w towarzystwie własnych myśli. 

Wielu osobom introwertyzm kojarzy się z nieśmiałością, wycofaniem i niechęcią spędzania czasu w gronie innych ludzi. Nie jest to jednak takie jednoznaczne, gdyż ktoś, kto nazywa siebie introwertykiem, wcale nie musi być zamknięty w sobie. Uogólniając, introwertyk to osoba, która kieruje swoją energię do wewnątrz i najważniejsze jest dla niego odniesienie do samego siebie. Nierzadko potrzebuje spokoju, aby móc się zrelaksować i często lubi spędzać więcej czasu w samotności.

Chociaż każdy z nas jest inny, możemy wyróżnić kilka charakterystycznych cech dla introwertyków. Jest to m.in.: refleksyjność, zamiłowanie do spędzania czasu w samotności bądź w małej grupie osób, małomówność czy dłuższy proces nawiązywania relacji. Trzeba jednak zaznaczyć, że introwertycy mają bardzo bogate życie wewnętrzne, zmysł obserwacji, są kreatywni, konkretni i pełni pasji. Osobowość introwertyczna jest bardzo złożona, ale na tym przede wszystkim polega jej wyjątkowość.

Miłego świętowania!

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Studentka Public Relations na Uniwersytecie Opolskim. Interesuje się muzyką, chętnie czyta książki rozwojowe. Wolny czas spędza również na macie, ćwicząc jogę.