Ofiarami zbrodni katyńskiej byli oficerowie, podoficerowie oraz szeregowi Wojska Polskiego, częściowo pochodzący z rezerwy (naukowcy, lekarze, inżynierowie, prawnicy, nauczyciele, urzędnicy państwowi, przedsiębiorcy, przedstawiciele wolnych zawodów). Po 17 września 1939 roku rozbrojeni i zatrzymani przez Armię Czerwoną na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jako jeńcy wojenni. Później zamordowani strzałem w tył głowy. 

Ofiary pogrzebano w Katyniu pod Smoleńskiem, Miednoje koło Tweru, Piatichatkach na przedmieściach Charkowa, Bykowni koło Kijowa. Rozstrzeliwań dokonywano w ścisłej tajemnicy, ale już w 1943 roku ujawniono zbiorowe groby w Katyniu koło Smoleńska.

13 czerwca 2019 r. komisja konkursowa, powołana przez Opolskiego Kuratora Oświaty wyłoniła  laureatów Wojewódzkiego Konkursu „Katyń- zbrodnia bez kary”.

Publiczne Liceum z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Powstańców Śląskich w Dobrzeniu Wielkim ma powód do dumy ponieważ I miejsce oraz tytuł Laureata otrzymała Natalia Kwosek, a Julia Dzikowska została wyróżniona. Obie dziewczynki pracowały pod kierunkiem Agnieszki Misiurskiej.  

Drugiego miejsca komisja nie przyznała, trzecie oraz tytuł Laureata uzyskała Agnieszka Dudek, uczennica Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr V w Opolu.
Wyóżnienia otrzymali: Marek Hudasch i Joe Morawski z Publicznego Technikum nr 4 im. Rotmistrza Witolda Pileckiego, wchodzącego w skład Zespołu Szkół Mechanicznych w Opolu i Julia Dzikowska z LO w Dobrzeniu Wielkim.
„Katyń – zbrodnia bez kary”. Konkurs rozstrzygnięty

 

 

– Wykonałam kronikę losów, mówi Natalia Kwosek. Mogę w ten sposób przedstawić historię wielu osób. Materiały do opracowania kroniki podsunęła mi nauczycielka historii. Książki, które w tym czasie czytałam inspirowały mnie. Rysunki wykonywałam sama, drukowałam zdjęcia osób, które były ofiarami zbrodni katyńskiej.
– Córka pracowała sama ponad półtora miesiąca, pokazywała nam gotowe strony lub pytała czy elementy nie są zbyt  ekstrawaganckie czy pasują do tematu. Wyjazd do Katynia to wielka nobilitacja. Najważniejsze jest upamiętnienie ofiar tej strasznej zbrodni – mówi mama Natalii.

Według wojewody opolskiego, współorganizatora konkursu, ideą przedsięwzięcia było utrwalanie świadomości o zbrodni katyńskiej wśród młodych osób. – Nie możemy dopuścić, by o niej zapomniano.To co się wydarzyło jest nie do opisania. Przez wiele lat była to zbrodnia ukrywana. My, jako Polacy nigdy jednak nie pozwolimy, aby o niej zapomnieć.

– Do udziału w konkursie namówiła mnie pani Misiurska – opowiada Julia Dzikowska, wyróżniona w konkursie. Dał mi możliwość zdobycia dodatkowej wiedzy i to w niekonwencjonalny sposób. Uważam, że młodzi ludzi powinni się interesować historią, bo ona kształtuje tożsamość narodową i wpływa na naszą przyszłość. Wybrałam formę literacką. Są to listy. Jeden z oficerów pisze do żony, w kolejnym czytamy poetyckie wyznania matki do syna, a w trzecim poznajemy myśli i obawy żony w stosunku do męża oficera.

Konkurs „Katyń zbrodnia bez kary” odbył się po raz pierwszy. Został objęty patronatem Polskiej Fundacji Narodowej.

 

foto: Magdalena Fleszar

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Z mediami związana od 20 lat. Z zawodu nauczyciel języka polskiego, dziennikarz, manager i rehabilitant. Przez 18 lat rzecznik prasowy. Teraz redaktor naczelny opowiecie.info. W przeciwieństwie do innych szefów, lubi jak ją lubią. Czy jest dobrym szefem? Nie odpowiada. Zapytamy współpracowników. Czyta namiętnie kryminały, szczególnie Krajewskiego. Hobby, to córka która zwiedza świat i studiuje dziennikarstwo w Londynie i fotografia. Odpręża ją jazda samochodem, film i plotki z sąsiadką.