Kilkadziesiąt prac  wpłynęło do edycji  wojewódzkiej Ogólnopolskiego XXVI Młodzieżowego Konkursu „Poznajemy Ojcowiznę” . Uczestnicy w ciekawy i oryginalny sposób przedstawili losy swych rodzin, zwyczajów czy najbliżej okolicy. Dziś spotkali się w urzędzie marszałkowskim.

Konkurs organizowany jest od początku lat 90-tych XX wieku przez Radę Programową do spraw Młodzieży Szkolnej Zarządu Głównego PTTK oraz redakcję „Poznaj swój kraj”. Głównym celem konkursu jest zachęcenie młodych ludzi do poznawania Ziemi Ojczystej.

Jak? Poprzez dostrzeganie i opisywanie w ciekawy sposób obiektów krajoznawczych czy tradycji kulturowych, a także wspomnień i wydarzeń historycznych. Czyli tego wszystkiego, co znajduje się wokół nas – w naszym otoczeniu, w życiu codziennym, podczas wędrówek.
Regulamin, co ważne nie narzuca sposobu prezentacji. Autor decyduje sam o tym czy będzie to tradycyjne papierowe opracowanie z wykorzystaniem rysunków, fotografii itp. czy forma multimedialna, przygotowana dzięki programom do tworzenia prezentacji, lub odważniej jako filmy dokumentacyjne czy na każdy inny sposób. Ocena prac uwzględnia treść, sposób przedstawienia, staranność wykonania. Zapoznanie się z materiałami, jakie do konkursu zgłoszą uczestnicy pozwala komisji na ocenę umiejętności uczestnika związanych m.in. z czytelnym i logicznym zbieraniem i przekazaniem informacji o poznawanych obiektach czy faktach.

„Poznajemy Ojcowiznę” jest więc konkursem projektów uczniowskich, które można przygotowywać w czasie zajęć z edukacji regionalnej. Jako podsumowanie, prace zbiorowe czy indywidualne można zgłosić do konkursu. Dla wielu są to pierwsze w życiu publikacje o charakterze krajoznawczym. Zachęcające do dalszego poznawania i opisywania Polski.
Forma konkursu pozwala na rozbudzanie pasji w młodych ludziach do pięknego pisania o swoim rodzinnym kraju.

Spotkanie w Opolu

Podczas uroczystego podsumowania w Urzędzie Marszałkowskim nagrodzono najlepszych uczniów z województwa opolskiego.

Wanessa Sowa w ilustrowanym opracowaniu opowiedziała o francuskich korzeniach swojej rodziny. – Można w ten sposób opowiedzieć ciekawą historię, dowiedzieć się czegoś o sobie. Moja praprababcia była czystą Francuzką, prababcia urodziła się również we Francji. Pamiętam ją jeszcze z wczesnego dzieciństwa. Wiedzę czerpałam od babci, mamy. Moje opowiadanie urozmaiciłam zdjęciami, które otrzymałam od babci – mówi czternastolatka z Dąbrówki Łubniańskiej (PSP Łubniany).

Dwie Hanie – Hania Matuszewska i Hania Mendel przygotowały prezentację multimedialną dotyczącą Opola. – Nosi ona tytuł „Moje miasto”. Opisywałyśmy dzielnice, w których mieszkamy i do których lubimy chodzić. Jest tam jezioro, nad które chodzimy, opalamy się i odpoczywamy – mówią mieszkanki dzielnicy Metalchem i Malina.

Dawida Wosia z Łubnian zafascynowała natomiast tradycja wypiekania chleba kultywowana wiele lat przez jego babcię. – Moja praca opowiadała o tym, jak moja babcia Klara, gdy była jeszcze młoda, wypiekała chleb w swoim domu z całą rodziną. Opisałem cały proces, od zebrania plonów i wszystkich składników, aż do jedzenia tego wypieku. Kiedyś cała rodzina się zbierała, uroczyście świętowała, razem zbierała plony – teraz tego nie ma – mówi Dawid Woś.

Niebagatelną rolę, jak zwsze w podobnych konkursach odgrywają nauczyciele , opiekunowie. Oni także zostali dziś uhonorowani przez organizatorów konkursu.

„Poznajemy ojcowiznę” – spotkanie laureatów

Wyniki

A my dotarliśmy do pełnej listy prac zgłoszonych w konkursie ogólnopolskim z zaznaczonymi pracami z naszego regionu. Są nagrody!

W kategorii: Szkoły podstawowe, kategoria indywidualna
„Moje zabawy i gry” – Zespół Szkolno-Przedszkolny. Publiczna Szkoła Podstawowa im. Orląt Lwowskich w Szybowicach

W kategorii: Szkoły gimnazjalne, kategoria multimedialna
„Prudnik – Wiosna 1945” – Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Prudniku

W kategorii: Szkoły ponadgimnazjalne, praca multimedialna
„Ślady Prudnickich Żydów” Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Prudniku

 

 

 

 

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.