Wakacje w pełni. Niestety każdego dnia liczba utonięć rośnie. Odpoczywając nad wodą nie traćmy ani na chwilę czujności i rozwagi oraz pamiętajmy o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa:

Nie wolno wchodzić do wody po spożyciu alkoholu lub innych środków odurzających;
pływać tylko na strzeżonych kąpieliskach;
nie wolno skakać do wody w nieznanym miejscu;
nie oddalać się od brzegu;
należy zakładać kapok pływając np. kajakiem, łódką, czy motorówką.

Statystyki utonięć są przerażające. Latem niemal każdego dnia co najmniej jedna osoba traci życie pod wodą. W czerwcu 2022 roku w polskich wodach utonęło 87 osób. Lipiec rozpoczął się również tragicznie – tylko w ciągu pierwszych czterech dni utonęło 16 osób. Najtragiczniejsza okazała się niedziela, 3 lipca, kiedy życie pod wodą straciło aż 10 osób. W lipcu utonęło 61 osób. Forum Młodzieży Samorządu Województwa Opolskiego apeluje o zachowanie bezpieczeństwa nad wodą. – W sierpniu utonęły już trzy osoby, a to dopiero czwarty dzień miesiąca – zwraca uwagę Maksymilian Polis, przewodniczący Forum. Forum chce docierać do swoich rówieśników z ważnymi przekazami. Promowało  prawidłowe przekraczanie przejazdów kolejowych, zasady bezpieczeństwa podczas pandemii czy dostrzeganie problemów natury psychicznej młodych.

Adam Wróbel z Forum Młodzieży Samorządu Województwa Opolskiego wzywa do uruchomienia wyobraźni. – Warto zdać sobie sprawę, że woda to żywioł, który nie wybacza. Czerwona flaga powinna nas zawsze zniechęcić do kąpieli. Pamiętajmy o ochronie własnego zdrowia i życia podczas prób ratowania innych. Alkohol i używki to kolejna przyczyna tragedii. Pamiętajmy też o zmiennych warunkach pogodowych i prawidłowo założonych kapokach. Zasady są po to, aby nas chronić, a nie po to, żeby je łamać  – przekonuje Wróbel.

– Nie przeceniajmy swoich umiejętności ratując innych – przekonywała  Justyna Merz, instruktorka ratownictwa wodnego. – Pierwsza zasada w udzielaniu pomocy jest taka, że nasze bezpieczeństwo jest najważniejsze. Jeśli nie potrafimy pływać lub nasze umiejętności nie są wystarczające, widząc tonącego, wybierzmy numer ratunkowy 601 100 100 lub 112. Już w tym momencie dajemy bardzo dużą szansę osobie, która uległa wypadkowi w wodzie. Nie zgrywajmy bohaterów – apelowała. – Jeżeli widzimy, że ktoś wchodzi do wody i zachowuje się nerwowo, nie potrafi sobie poradzić to ważny dla nas sygnał. Gdy widzimy, że osoba ta płynęła swobodnie, a nagle zaczyna „spławikować”, czyli zmieniać pozycję ciała z poziomej na pionową, to znaczy, że dzieje się coś niedobrego.

W latach 1998 – 2021 najwięcej utonięć odnotowano w 1999 roku – aż 828, a najmniej, 396, w roku 2011. W analizowanym okresie utonęło w Polsce w sumie 13 514 osób, z czego 87% stanowili mężczyźni. W 29% przypadkach ofiara była po spożyciu alkoholu lub innych środków odurzających.

W 2021 roku w Polsce utonęło 408 osób (w tym 40 kobiet) i jest to druga najmniejsza ilość utonięć od 1998 roku. Co druga ofiara utonięcia miała ponad 50 lat, a co piąta osoba przed utonięciem spożywała alkohol. W 2021 roku najwięcej osób utonęło w rzekach i w jeziorach, a najczęstszą okolicznością utonięcia była kąpiel w miejscu niestrzeżonym, lecz nie zabronionym.

Według WHO utonięcie to trzecia najczęstsza przyczyna nieumyślnych zgonów na świecie. Szacuje się, że rocznie na całym świecie w wyniku utonięcia umiera ok. 236 tys. osób. Nieco ponad połowa tych zgonów dotyczy osób w wieku poniżej 30 lat, a utonięcie jest szóstą najczęstszą przyczyną zgonów dzieci w wieku od 5 do 14 lat.

W Polsce pod koniec lat 90-tych co piąta osoba, która straciła życie w wodzie, nie ukończyła 18 lat, a co czwarta miała powyżej 50 lat. Najliczniejszą grupę wśród topielców stanowiły osoby między 31 a 50 rokiem życia. Na przestrzeni lat udział poszczególnych grup wiekowych w statystykach utonięć bardzo się zmienił. W 2021 roku dzieci i młodzież do lat 18 to 5% wszystkich utonięć, a połowa to osoby należące do najstarszej grupy wiekowej – osoby po 50 roku życia.

Jak wyglądają statystyki utonięć w Polsce na tle pozostałych europejskich krajów? W 2018 roku wskaźnik utonięć w Polsce na 100 tys. osób wyniósł 1,81 i ulokował nas na dziesiątym miejscu. Rekordową liczbę utonięć na 100 tys. mieszkańców odnotowano w Łotwie (6,11) oraz Litwie (5,56), a najmniej w Luksemburgu (0,37).

Każdego dnia co najmniej jedna osoba traci życie pod wodą…

Fot. kapitan

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.