Na zakończony długo oczekiwaną premierą „Ziemi obiecanej” sezon, złożyło się dziesięć premier, dwie edycje Opolskich Konfrontacji Teatralnych i ponad dziewięćdziesiąt wydarzeń Centrum Edukacji Kulturalnej.

„Kochanowski” podsumowuje sezon 2021/2022

– Sezon 2021/2022 zainaugurowaliśmy z początkiem września otwarciem teatru po gruntownej modernizacji. – czytamy w komunikacie biura prasowego opolskiego Teatru Dramatycznego im. Jana Kochanowskiego.

Teatr długo był właściwie nieczynny. Nic zatem dziwnego, że zarówno widzowie jak i Zespół spodziewali sie intensywnych działań na które w pełni pozwoliła zmodernizowana przestrzeń.

Na repertuar złożyły się polskie i światowe utwory współczesne oraz teksty pisane specjalnie na opolską scenę. I tak zespół zaprezentował sceniczną prapremiera sztuki Iwana Wyrypajewa „Badania ściśle tajne” w reżyserii Norberta Rakowskiego – wielopoziomową i wieloaspektową diagnozę współczesności, a zarazem dramatyczne pytanie o przyszłość ludzkości. Spektakl ten, bardzo dobrze przyjęty przez krytykę i opolską publiczność, był już pokazywany na dwóch festiwalach: Kaliskich oraz Warszawskich Spotkaniach Teatralnych. Otrzymał też zaproszenia na kolejne festiwale, m.in. odbywające się jesienią Lubelskie Konfrontacje.

Niepotrzebne emocje związane z rosyjska agresją Ukrainy wzbudził spektakl „Los Endemoniados/Biesy” Marcina Wierzchowskiego. To przedstawienie, będące luźnym nawiązaniem do powieści Dostojewskiego, stawia pytanie o rolę i moc sprawczą sztuki w państwie radykalnie ograniczającym wolność.

Opolscy teatromani mieli także okazję zobaczyć polską prapremiera sztuki Alexisa Michalika „Historia miłosna” w reżyserii Wojciecha Malajkata, czyli opowieść o miłości, zdradzie i prawie do wybaczenia, o radzeniu sobie ze stratą oraz odwadze wyruszania w nową życiową podróż.

Niezwykłym wyzwaniem była dla zespołu koprodukcja multimedialnego spektaklu „Rohtko” w reżyserii Łukasza Twarkowskiego. Wyprodukowany wspólnie z łotewskim Teatrem Dailes spektakl przygląda się rynkowi sztuki przez pryzmat twórczości łotewsko-żydowskiego malarza, stawiając pytanie o kwestię kopii i oryginału. Opole i Ryga to pierwsze przystanki światowego tourneé, w które przedstawienie Twarkowskiego wyruszy już w przyszłym sezonie.

Sfinalizowano współpracę z Teatrem Śląskim im. St. Wyspiańskiego. Spektakl „Amator 2020” (reż. Norbert Rakowski), którego próby i kolejne planowane premiery zakłócane były przez pandemię, powstawał prawie dwa lata. Od września można oglądać go zarówno w Opolu, jak i w Katowicach.

W eksperymentalnej przestrzeni Modelatorni powstały dwa projekty: „bez tytułu 09/21” (reż. Anna Karasińska) oraz „Kuliści” (chor. Weronika Pelczyńska, dram. Patrycja Kowańska). Ten ostatni został wyłoniony jako zwycięski, spośród licznych projektów zgłoszonych do 4. edycji Konkursu na Projekt Teatralny Modelatornia.

W ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich powstały dwie produkcje na Scenie Bunkier: „Instytut” (reż. Jędrzej Wielecki) oraz „Pół na pół” (reż. Adam Biernacki). Cieszą się one niesłabnącym zainteresowaniem naszej publiczności.

Sezon zwieńczyła długo oczekiwaną „Ziemia obiecana” (reż. Piotr Ratajczak), będącą kolejną z propozycji Teatru dla widzów otwartych na klasykę w teatrze. Spektakl Ratajczaka to opowieść o marzeniach, nieposkromionej ambicji oraz dążeniu do celu bez względu na koszty i konsekwencje.

Praca Teatru w tym sezonie to nie tylko przygotowywanie spektakli. Był to pierwszy sezon działalności Centrum Edukacji Kulturalnej (CEK), dzięki któremu placówka się na publiczność organizując wydarzenia edukacyjne, kulturalne i ruchowe dla osób w różnym wieku. W ramach CEK-u działa także Teatralna Rada Młodych. Jej członkinie są głosem doradczym i twórczym: realizują czytania performatywne, biorą udział w warsztatach przygotowujących do prowadzenia rozmów z twórcami oraz proponują własne cykle spotkań dla młodzieży. W tym roku Centrum Edukacji Teatralnej podjęło również współpracę z ukraińską twórczynią Valerią Oleinykovą, która – wspólnie z grupą dzieci i młodzieży – przygotowuje spektakl „Jesteśmy z Ukrainy” (premiera 2 lipca).
Przedstawieniom towarzyszył szereg otwartych spotkań z twórcami oraz dyskusji problemowych, prowadzonych przez Jacka Wakara i Łukasza Drewniaka. Wzięli w nich udział tacy goście jak Edwin Bendyk, Sylwia Frołow, Tymur Jaszczenko, Katarzyna Kasia, Janusz Opryński, Tomasz Stawiszyński, Ivan Wyrypajew czy Jakub Żulczyk.

W tym sezonie odbyły się 45. i 46. edycja Opolskich Konfrontacji Teatralnych. W ramach obu przeglądów publiczność mogła obejrzeć 16 inscenizacji klasycznych polskich tekstów, które walczyły o główne nagrody konkursu „Klasyka Żywa”.

Spektakle Teatru im. Jana Kochanowskiego zostały zaprezentowane na aż pięciu festiwalach branżowych: XXV Ogólnopolski Festiwal Komedii Talia 2021, 61. Kaliskie Spotkania Teatralne – Festiwal Sztuki Aktorskiej, XXX Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Bez Granic”, 62. Kaliskie Spotkania Teatralne – Festiwal Sztuki Aktorskiej oraz 42. Warszawskie Spotkania Teatralne.

W tym sezonie miał miejsce finał 4. edycji Konkursu na Projekt Teatralny Modelatornia. Ogłoszono też po raz 5. konkurs, którego finałem będzie realizacja projektu Patrycji Wysokińskiej „Kordiani” – otwartego na wrażliwość współczesnych nastolatków. Premiera zaplanowana jest na początek przyszłego sezonu.

Już niebawem ogłoszone będą plany na kolejny sezon.

„Kochanowski” podsumowuje sezon 2021/2022

Fot. melonik, Teatr im Jana Kochanowskiego

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.