To będzie prawdziwa roczna rewolucja – zmieni sie wszystko. Niezmieniony pozostaje dyrektor, Norbert Rakowski, który otrzymał właśnie nowy czteroletni kontrakt.

-To największa inwestycja w jednostkach kultury po remoncie Filharmonii Opolskiej. Obiekt zmieni się wewnętrznie i zewnętrznie – zapowiedział wicemarszałek Zbigniew Kubalańca.

Projekt „NOWA JAKOŚĆ TEATRU – przebudowa i modernizacja Teatru Jana Kochanowskiego na cele kulturalne i edukacyjne” będzie realizowany z funduszy unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.  TECHBUD podpisał umowę na kwotę 21 864 907 zł. Planowane dofinansowanie unijne projektu wyniesie 14 249 960,30 zł. Pozostała kwota pochodzi z budżetu województwa.

Remont przewiduje  przebudowę głównej fasady teatru z przyległym otoczeniem oraz przebudowę pomieszczenia na Centrum Edukacji Kulturalnej w Teatrze;  przebudowę  systemu wentylacji i klimatyzacji w budynku teatru; modernizację systemu elektroakustycznego scen teatralnych oraz systemu oświetleniowego małej sceny oraz przebudowę i modernizację istniejącego zasilania budynku. To będzie gruntowna modernizacja scen teatru wraz z zapleczami oraz stworzenie nowej jakości zewnętrznego wizerunku teatru.

Dyrektor pamiętał o osobach, które dołożyły wszelkich starań, by projekt był na najwyższym możliwym poziomie.

Projekt przebudowy  teatru stał się jednym z kluczowych dla regionu. W maju 2017 r. został wpisany do Kontraktu Terytorialnego. Głównym założeniem projektu jest gruntowna modernizacja scen Teatru wraz z przyległymi zapleczami i garderobami. Obecna infrastruktura scen Teatru jest przestarzała, przez co nie wszystkie wizje artystyczne są możliwe do realizacji. Przeprowadzenie inwestycji i zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technicznych to także energooszczędność. Budynek zostanie przystosowany do nowych form uczestnictwa w kulturze, co wpłynie na rozwój oferty kulturalnej. Kolejną częścią zadania będzie przebudowa i modernizacja fasady głównej budynku wraz z budową tarasów. Przebudowa wejścia, likwidacja fosy i budowa tarasów pozwoli na zwiększenie dostępności  infrastruktury teatru (także dla osób niepełnosprawnych), jej większe otwarcie na mieszkańców. Zaplanowano takie przekształcenie i dostosowanie części pomieszczeń do prowadzenia działań edukacyjno-warsztatowych w nowoczesnej formie.

Zakończenie prac planowane jest na wrzesień 2020 roku.

Kochanowski wkracza w XXI wiek. Remont za 22 miliony rozpoczęty

Fot. kapitan

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.