Wiadomość o kolejnym wyróżnieniu naszego nadwornego satyryka i rysownika z Trenton, NJ, w USA dotarła już po wernisażu, ale od niej zaczynamy.

W permanentnym konkursie „Cztery Pory Karykatury” organizowanym przez Muzeum Karykatury wyróżnienie „Jesień 2017” otrzymał rysunek Ryszarda Drucha prezentowany wcześniej na naszym portalu: „Nigdy więcej września”.

Kolejna nagroda i niezwykły wernisaż Ryszarda Drucha i Grzegorza Gustawa

Zbiegło się to z wernisażem prac Ryszarda Drucha i Grzegorza Gustawa, rzeźbiarza z Filadelfii, w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego. Były wystąpienia oficjalne – między innymi prof. Marka Masnyka, rektora UO, dr Wandy Matwiejczuk, dyrektora Muzeum UO, a także obydwu artystów. Uczestnicy uroczystości obejrzeli film „Ballada o Druchu”. Tłumy, które przybyły na wernisaż, ledwie mogły pomieścić się w sali wystawowej.

Wystawa będzie czynna do połowy grudnia.

Kolejna nagroda i niezwykły wernisaż Ryszarda Drucha i Grzegorza Gustawa

Wernisaż był elementem kolejnego (172.) Polsko-Amerykańskiego Salonu Artystycznego Druch Studio Galery w Trenton, NJ. Druch organizuje te imprezy już od kilkunastu lat. Po wernisażu goście przenieśli się do Dworka Artystycznego na biesiadę kabaretowo-muzyczną. Wystąpiły Wiekowe Baszty z Legnicy. Na gitarze klasycznej zagrał Tadeusz Pabisiak, a Harry Duda przedstawiał swe wiersze napisane pod wpływem podróży do USA.

Ważnym elementem było spotkanie po latach Ryszarda Drucha z kolegami z czasów studiów w opolskiej WSP, którzy licznie przybyli na wernisaż i biesiadę.

Ryszard Druch (ur. w 1952 roku w Chełmnie) – opolanin od 1961 roku. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu (historia, 1976). W latach 1977–1991 opolski nauczyciel i instruktor harcerski.

W 1978 roku zadebiutował jako rysownik na łamach czasopisma „Opole” i „Motywy”. W roku 1988 został przyjęty do Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury w Warszawie. Ma w dorobku ponad dwadzieścia indywidualnych wystaw karykatury, ilustracji i malarstwa w Polsce, na Węgrzech oraz w Stanach Zjednoczonych, gdzie mieszka i tworzy od roku 1991.

Od roku 2001 zajmuje się promocją polskiej kultury i sztuki w Stanach Zjednoczonych, organizując „Salony Artystyczne”, które od roku 2003 odbywają się najczęściej w Druch Studio Gallery w Trenton, NJ, a niektóre w Opolu i na Opolszczyźnie.

Grzegorz Gustaw (ur. w 1974 r. w Lublinie)  – absolwent Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej  w Lublinie (specjalizacja – rzeźba monumentalna, 1997 r). W 2001 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, a od 2005 roku mieszka i tworzy w Filadelfii. Od początku swojej kariery artystycznej pasjonował się rzeźbą figuratywną. Z racji swojej pasji do sportu i uprawiania kulturystyki z chęcią podejmował w rzeźbie temat sportowców. W 1998 r. wziął udział w wystawie podyplomowej w Lublinie, a w roku następnym w wystawie rzeźb sportowców w Essen (Niemcy). Projektował i wykonywał wiele razy statuetki sportowców stanowiące nagrody w zawodach kulturystycznych w Polsce, Niemczech oraz w Stanach Zjednoczonych. Autor tablicy – płaskorzeźby z wizerunkiem Cypriana Kamila Norwida przekazanej Uniwersytetowi Opolskiemu w październiku 2016.

Fot. melonik

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.