Tym razem odwiedzający Gminny Ośrodek Kultury w Dobrzeniu Wielkim mogli podziwiać obrazy Marii Caban – mieszkanki Murowa, która pasjonuje się malarstwem już od 15. lat. Otwarcie wystawy odbyło się w środę (21 września) o godz. 17:00, zaś prace autorki można oglądać jeszcze przez ok. 2 tygodnie.

Maria Caban ma na swoim koncie już 12 indywidualnych wystaw malarskich (łącznie z tą w Dobrzeniu Wielkim) oraz 50 zbiorowych. Jej prace zdobywają wyróżnienia w konkursach artystycznych i znajdują uznanie nie tylko polskich, lecz również i zagranicznych wielbicieli  malarstwa. 

– Zawsze kiedy ludzie przychodzą oglądać moje obrazy czuję podekscytowanie i jednocześnie stres, czy prace się spodobają – mówiła Maria Caban, pasjonatka malarstwa z Murowa. – Pomimo tego, że przeżyłam już wiele takich wystaw, to emocje, które towarzyszą mi podczas każdej z nich, są bardzo podobne. 

Maria Caban tworzy od 2007 roku, kiedy to zdecydowała zapisać się na zajęcia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Opolu. To właśnie tam, uczestnicząc w warsztatach sekcji plastycznej, już na dobre pokochała malarstwo. Obecnie maluje w sekcji plastycznej Akwarele działającej przy Centrum Seniora w Opolu.

–  Z sentymentem wspominam dzień, kiedy pierwszy raz wzięłam udział w warsztatach plastycznych na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Opolu – mówiła Maria Caban. – Prowadzący zajęcia chciał, żebym zaprezentowała swoje umiejętności malarskie, a ja byłam w tym temacie ,,zielona”. Przypatrywałam się zatem innym uczestnikom warsztatów, ale później zaczęłam już regularnie na nie uczęszczać. Po roku, jeden z moich obrazów znalazł się już na zbiorowej wystawie malarskiej.

– Posiadam niektóre jej prace. Chciałem je kupić, bo są naprawdę wyjątkowe. – przyznał Jan z Murowa, sąsiad Marii Caban. – Tym bardziej, że obrazy te przedstawiają także historię Murowa m.in. stację kolejową i nieistniejącą już hutę szkła.

Autorka tworzy techniką akwareli, która charakteryzuje się nakładaniem na papier farb rozcieńczonych wodą. Farba nie pokrywa całkowicie papieru, lecz sprawia, że jest on nadal widoczny. Technika ta wymaga dużej precyzyjności, ale malowane przy jej pomocy obrazy oddają szczegółowe piękno kwiatów krajobrazów, architektury i nie tylko.

Kolejne wystawy, przyciągają kolejnych odwiedzających. A tych nie brakuje. –  Bardzo się cieszymy, że gościliśmy Marię Caban, bo tym razem jest to osoba spoza gminy Dobrzeń Wielki. – podkreślił Piotr Szafrański, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrzeniu Wielkim. – Zgłaszają się do nas artyści z różnych miejscowości, a to oznacza, że wystawy malarskie w naszym ośrodku kultury są organizowane na dobrym poziomie.

fot. Milena Skóra

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Studentka Public Relations na Uniwersytecie Opolskim. Interesuje się muzyką, chętnie czyta książki rozwojowe. Wolny czas spędza również na macie, ćwicząc jogę.