Koniec remontu to najbardziej wyczekiwany moment podczas tworzenia własnych czterech kątów. Czasem jednak zamiast cieszyć się nowym i czystym wnętrzem musimy poświęcić długie godziny na usuwanie zabrudzeń powstałych w trakcie prac. Co zrobić, kiedy na naszej wyjątkowej posadzce odkryliśmy plamy po kleju montażowym? Zachowajcie zimną krew i doczytajcie artykuł do końca. Z niego dowiecie się jak szybko i skutecznie usunąć klej montażowy z płytek, by nie doprowadzić do ich uszkodzenia.

Kiedy czas ma znaczenie – usuwamy klej montażowy z płytek

Klej montażowy to nieodzowny towarzysz prawie każdego remontu. Niezwykle wytrzymały, odporny na pleśni i grzyby, zabezpiecza przed wnikaniem wody. Dzięki nowoczesnej formule schnie szybko wiążąc trwale klejony materiał. Oprócz ogromu plusów ma to również swoje wady. Trwałe i szybkoschnące kleje to preparaty trudne do usunięcia. Jeśli nie zdążymy usunąć nadmiaru kleju zanim wyschnie czeka nas kłopotliwe usuwanie zaschniętej mieszanki, a w najgorszym przypadku uszkodzone kafelki. W przypadku większości prac wykończeniowych warto działać szybko i na bieżąco usuwać zabrudzenia. Dotyczy to nie tylko klejów montażowych, ale także farb, gipsów itp.

Sprawdzone sposoby na usunięcie kleju montażowego z płytek

Remontując kuchnię lub łazienkę kleju montażowego używamy do klejenia płytek. Jego nadmiar, pod wpływem docisku płytki do podłoża, wypływa na zewnątrz i niekiedy brudzi płytki ścienne czy podłogowe. Warto być czujnym i działać szybko, nie pozwalając by klej wysechł. Czym zatem usunąć niechciane plamy? Jako że najprostsze sposoby bywają najlepsze wystarczy zwykła słomka, której używamy do picia. Nadmiar kleju usuwamy zbierając go do wnętrza słomki. Dzięki temu nie tylko skutecznie usuniemy jego nadmiar, ale także możemy wykorzystać go ponownie, wyjmując z wnętrza rurki.

A co, jeśli klej zasechł na dobre? Warto sięgnąć po specjalistyczne środki pod postacią ściereczek, które usuwają nie tylko klej, ale także resztki silikonu oraz farb. Kiedy te okażą się niewystarczające, niezbędne będzie sięgnięcie po preparaty większego kalibru. Rozcieńczony aceton, będący składnikiem zmywacza do paznokci, a także spirytus salicylowy dostępny w każdej aptece. Znacznie mocniejsza od wspomnianych preparatów będzie benzyna ekstrakcyjna, a także specjalistyczne środki przeznaczone do czyszczenia wyjątkowo silnych zabrudzeń.

Na rynku dostępne są również spreje na bazie węglowodorów, niezwykle skuteczne i proste w użyciu. Wystarczy usunąć mechanicznie możliwie największą ilość twardego kleju, a następnie zaaplikować preparat i pozostawić na około 10 minut. Następnie suchym materiałem usuwamy rozmiękczone fragmenty.

Przezorny zawsze ubezpieczony – najpierw testuj potem stosuj

Zasada ta dotyczy nieomal każdego środka czyszczącego, który mamy zamiar użyć we własnych czterech ścianach. Zawsze, przed zastosowaniem, sprawdzamy, jak podłoże reaguje na dany preparat. W tym celu wybieramy niewielki, niewidoczny fragment płytek ceramicznych, na którym sprawdzimy działanie preparatu. Dzięki temu unikniemy zniszczenia powierzchni w widocznym miejscu.

Usunięcie resztek kleju montażowego z płytek nie jest zadaniem karkołomnym i jest możliwe bez uszczerbku na strukturze glazury. Warto jednak poświęcić czas i w miarę możliwości zabezpieczyć miejsce pracy zanim dojdzie do powstania zabrudzeń.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie