Koło Gospodyń Wiejskich „Dobrzenianki” to grupa aktywnie działających kobiet. Panie organizują mnóstwo spotkań, warsztatów oraz wyjazdów – wszystko zgodnie z planem jaki założyły na rok 2019.

W styczniu zorganizowano spotkanie otwarte pt. „Czym doprawić grzańca? Domowe wina i nalewki, przepisy apteczne stare i nowe”. W tym wydarzeniu uczestniczyło aktywnie ok. 20 osób, uczestnicy otrzymali okolicznościową broszurę oraz brali udział w dyskusji, nie obyło się oczywiście bez degustacji wyrobów.

W lutym na „Spotkanie z superbabkamI” zaprosiły ciekawe panie, które podzieliły się swoim doświadczeniem z uczestnikami. Wśród nich znalazła się ponad 90-letnia Zofia Merc, wraz ze swoja córką, wnuczką (Ewa Gacka) i prawnuczką (Klaudia Gacka). Nie zabrakło niezawodnej Jadwigi Wrońskiej z jej świetnym repertuarem wierszy. Gabriela Kollmann i Ewa Gacka jak zawsze przygotowały program muzyczny. Wywiązała się również ciekawa dyskusja o historii kół gospodyń wiejskich w gminie Dobrzeń Wielki.

W marcu kilka pań uczestniczyło w szkoleniu dot. tzw. małych grantów, napisały też wniosek do Urzędu Marszałkowskiego na konkurs propagowania idei sieci Dziedzictwo Kulinarne Opolskie oraz promocji produktów tradycyjnych, regionalnych i lokalnych. Projekt pod tytułem: „Kulinarne dziedzictwo zielarskie opolszczyzny” został przygotowany we współpracy z powiatem namysłowskim – Kołem nr 10 Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Pokoju.

Zorganizowano wyjazd na warsztaty artystyczne (22-24 marca), panie spotkały się również z działaczkami kół wiejskich w gminie Mszana, aktywnych od 1952 roku, z którymi wymieniły doświadczenia.

Wyjazd panie oceniają jako bardzo udany, w głównej mierze dzięki gospodarzom: Pani Kate z Jastrzębia Zdroju – u której mieszkały, kołom gospodyń i zespołom z gminy Mszana oraz Pani Agacie Wrożyna z GOKiR w Mszanie https://www.facebook.com/GOKiRMszana/.
Na ich zaproszenie panie odwiedziły nowy ośrodek kultury w Połomii, przywitało je serdecznie wielkie grono działaczy miejscowych KGW. Wspólnie muzykowali, wymieniali doświadczenia, cenna zwłaszcza była informacja o programie ETNO (program dotacyjny Kultura-Interwencje EtnoPolska).

– Aby wywiązać się z obietnicy złożonej pani Danusi z Gogołowej odwiedziliśmy Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Turzy Śląskiej, a w niedzielę Sanktuarium Matki Boskiej Uśmiechniętej w Pszowie a na końcu postój w Rybniku – wielokrotny laureat ogólnopolskich konkursów na najbardziej Zielone Miasto w Polsce – informuje – informuje Anna Strokowska z Zarządu KGW „Dobrzenianki”.

Panie wzięły udział w prelekcji „Dalekie kraje wabią” (27 marca), opowieść o dalekiej Boliwii i Chile wzbudziła wielkie zainteresowanie obecnych. Prelekcję oraz prezentację opracowała pani Iwona, panie wyraziły żywą nadzieję, że tematy podróżnicze powrócą. – Wśród nas jest wielu pasjonatów i pasjonatek dalekich stron – podkreślają.

Koniec marca to termin zgłaszania wielu projektów i konkursów. Przedstawicielki KGW zgłosiły się do konkursu Bitwa Regionów na potrawę regionalną, półfinały odbędą się w Łosiowie dnia 11 maja podczas  targów ogrodniczych Wiosna Kwiatów.

Już 10 kwietnia br. panie zapraszają chętnych na warsztaty dekoracji wielkanocnych „Kurze jajo w pisance”.

Inf. fot. Anna Strokowska, KGW „Dobrzenianki”

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Sekretarka, grafik, menadżer - w portalu Grupa Lokalna Balaton, a obecnie Opowiecie.info od 2016 roku. Prywatnie absolwentka kierunku Ekonomia na Politechnice Opolskiej. Wyznaje w życiu zasadę "Nic nie dzieje się przypadkiem". Zawsze uśmiechnięta optymistka, dla której nie ma rzeczy niemożliwych, zarówno w pracy jak i życiu codziennym.