Statystyki policyjne nie pozostawiają żadnych wątpliwości co do tego, że prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu jest jednym z najczęściej popełnianych przestępstw.

Prowadzenie samochodu czy motocykla w stanie nietrzeźwości jest bardzo poważnym przestępstwem, a w zależności od kwalifikacji prawnej czynu, można za to trafić do więzienia lub zapłacić bardzo wysoką grzywnę, zawsze tracąc prawo jazdy i płacąc wysokie świadczenie pieniężne.

W zależności od ilości spożytego alkoholu, prowadzenie pojazdu pod jego wpływem może być przestępstwem lub wykroczeniem.

W sytuacji gdy zawartość alkoholu we krwi waha się od 0,2 promila do 0,5 promila mamy do czynienia z wykroczeniem. Wówczas pijanemu kierowcy grozi kara grzywny w wysokości od 50 do 5 000 zł, areszt od 5 do 30 dni, zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat i 10 punktów karnych.

Jeśli zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila to mamy do czynienia z przestępstwem zagrożonym surowszą karą. W takiej sytuacji nietrzeźwy kierowca musi liczyć się z tym, że sąd wymierzy mu może karę grzywny, ograniczenia wolności bądź pozbawienia wolności do lat 2.

Są jednak sytuacje, kiedy sąd nie ma wyboru i musi orzec karę pozbawienia wolności. Dzieje się tak m.in. w przypadku gdy nietrzeźwy kierowca spowoduje katastrofę w komunikacji, wypadek, w którym osoby poszkodowane odniosą ciężki uszczerbek na zdrowiu lub śmierć, albo kiedy sprawca po popełnieniu przestępstwa uciekł z miejsca zdarzenia. Podobnie karani muszą być recydywiści, czyli osoby, które będąc wcześniej karane za jazdę pod wpływem alkoholu, ponownie dopuściły się tego samego przestępstwa. We wspomnianych przypadkach sąd jest również zmuszony do orzeczenia wobec sprawcy dożywotniego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Odstępstwo od zasady wymierzania kary pozbawienia wolności może mieć miejsce tylko w wyjątkowych sytuacjach, które należą do rzadkości.

Wobec osób, które po raz pierwszy ponoszą konsekwencje prawne jazdy w stanie nietrzeźwości, przepisy kodeksu karnego nakazują sądom wymierzać zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres nie krótszy niż 3 lata. Jedynie w przypadku warunkowego umorzenia postępowania sprawca może liczyć, że orzeczony zaraz będzie krótszy.

Niezależnie od powyższych kar, sądy w razie skazania za jazdę pod wpływem alkoholu mają obowiązek orzec wobec sprawcy zapłatę świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5000 złotych, a w razie ponownego skazania za to samo przestępstwo co najmniej 10 000 złotych.

Jak widać, prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu jest bardzo surowo karane, a co za tym idzie, nie warto ryzykować. Obecnie nawet jazda po symbolicznym jednym piwie czy kieliszku wina może skończyć się odebraniem prawa jazdy oraz dalej idącymi konsekwencjami.

Konsekwencje prawne prowadzenia pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu

Autorką artykułu jest adwokat Izabela Kociok-Skóra, prowadząca Kancelarię Adwokacką w Opolu.

Jeśli istnieją zagadnienia prawne, które Państwa szczególnie interesują, zachęcamy do zadawania pytań za pośrednictwem specjalnie utworzonej dla Państwa skrzynki e-mail: prawnik@opowiecie.info.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie