opowiecie-info

Każdego lata na sierpniowy odpust ku czci św. Rocha przyjeżdża kilka tysięcy wiernych   © Tomasz Chabior

W niedzielę (22 marca) o godz. 8.15 w kościele św. Rocha w Dobrzeniu Wielkim odbędzie się msza, którą będziemy transmitować na żywo na portalu Opowiecie.info.

Transmisja rozpocznie się w niedzielę (22 marca) o godz. 8.10. Będzie dostępna TUTAJ.

Transmisja prosto z kościoła to rozwiązanie, które proponujemy wiernym w związku z wprowadzonym w kraju stanem epidemicznym spowodowanym rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Od ostatniej niedzieli w mszach może uczestniczyć nie więcej niż 50 osób. Biskup Andrzej Czaja zalecił, żeby w pierwszej kolejności byli to wierni, którzy są bezpośrednio związani z intencją mszy. Ograniczenia mają potrwać co najmniej do niedzieli 29 marca włącznie. Jednak najrozsądniejszym wyjściem jest unikanie jakichkolwiek ludzkich zbiorowisk i pozostanie w domu.

W obecnej sytuacji msza transmitowana z zabytkowego dobrzeńskiego kościółka będzie mieć wyjątkowy wydźwięk. Święty Roch znany jest jako patron chroniący przed zarazą oraz opiekun lekarzy, aptekarzy, szpitali i chorych. Legenda głosi, że za młodu rozdał swój majątek ubogim, a później wyruszył do Rzymu, gdzie przez trzy lata uzdrawiał chorych na dżumę.

Od bardzo dawna w Dobrzeniu Wielkim odbywa się coroczny odpust, który przypada na połowę sierpnia. Za każdym razem przyjeżdża na niego kilka tysięcy wiernych. – Pierwsze wzmianki o odpuście pojawiły się w gazecie z 1928 roku, która podała, że z tej okazji między Opolem a Dobrzeniem Wielkim kursował pociąg wożący pielgrzymów – informuje ks. Jan Polok, proboszcz dobrzeńskiej parafii.

Nieodłącznym elementem odpustu są odwiedziny pielgrzymów z niedalekiej parafii w Fałkowicach, która pamięta co najmniej osiem epidemii. Od początku 17. wieku do pierwszej dekady 20. wieku fałkowiczanie chorowali na ospę, odrę, szkarlatynę i dyfteryt.

Jedna z epidemii dotknęła też miejscowe bydło. W drugiej połowie 18. wieku na księgosusz zachorowała i zmarła zdecydowana większość tych zwierząt. Wtedy to fałkowiczanie prosili Boga o ratunek, dlatego do dziś w kościele parafialnym odprawiane są msze dziękczynne, a co roku, 16 sierpnia, msze na cześć św. Rocha.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

W dziennikarstwie od 9 lat, w fotografii o rok krócej. Miłośnik narciarstwa, karate i siatkówki, spośród których nie uprawia tylko trzeciej z dyscyplin. Przez całe życie poświęca się sportowi, choć w Opowiecie.info zajmuje się też innymi tematami. W wolnym czasie fotografuje krajobrazy, szczególnie podczas podróży, które tak bardzo kocha.