Koronawirus. Wójt gminy Dobrzeń Wielki podał liczbę zakażonych i przemówił do rozsądku mieszkańców

© Tomasz Chabior

– Zachowujmy szczególną ostrożność, nie piętnujmy chorych i przekazujmy jedynie sprawdzone informacje – apeluje Piotr Szlapa. Wójt gminy Dobrzeń Wielki potwierdza też faktyczną liczbę osób zakażonych koronawirusem na jej terenie.

– Jak dotąd chorobę COVID-19 zdiagnozowano u dwóch osób zamieszkujących gminę Dobrzeń Wielki. Mowa o dwóch mężczyznach z Chróścic: jednym w wieku około 80 lat, który trafił do szpitala jednoimiennego w Kędzierzynie-Koźlu i drugim w wieku około 40 lat, który znajduje się na oddziale zakaźnym w Opolu – informuje wójt.

Wiadomo też, że obecnie kwarantannę odbywa 51 mieszkańców gminy. Od Wielkiej Soboty wśród nich jest proboszcz parafii w Chróścicach. Kapłan miał kontakt z jednym z zakażonych podczas wizyty duszpasterskiej. Wówczas jeszcze nie wiedział, że mężczyzna ma koronawirusa. Proboszcz czuje się dobrze.

„Każdy może się zarazić”

Piotr Szlapa podkreśla, że pojawienie się koronawirusa w Chróścicach nie oznacza, że nie pojawi się on też w pozostałych sołectwach, również tych z sąsiednich gmin. – Szczególną ostrożność należy zachowywać wszędzie, gdziekolwiek byśmy nie wyszli. Źródło zakażenia lokalnego nie jest znane, nie wiemy, w jaki sposób zaraziła się pierwsza osoba. Uważam, że miejscowa epidemia nie zatrzyma się na Chróścicach, ale dotrze też do innych miejscowości oraz gmin. To tylko kwestia czasu, a każdy może się zarazić – mówi.

– Łańcuszek kolejnych zakażeń jest bardzo złożony. Jedna osoba się zaraża, druga ją odwiedza, później naraża swoją rodzinę, więc i bliscy mogą mieć bezpośredni kontakt z koronawirusem, choć nawet nie spotkają nikogo chorego. Wirus może być przenoszony na ciele, ubraniach i rzeczach. Tacy potencjalni nosiciele odwiedzają sklepy i inne miejsca publiczne, a łańcuszek się powiększa i ciężko nad nim zapanować. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie obowiązujących przepisów i zasad – podkreśla Piotr Szlapa.

Co ze sztabem zarządzania kryzysowego?

Wójt poinformował, że władze gminy dokładają wszelkich starań w kierunku ograniczenia oddziaływania koronawirusa na jej terenie. – Stosujemy zalecenia organów wyższego rzędu, apelujemy o przestrzeganie obostrzeń wprowadzanych przez rząd i wyposażyliśmy naszych strażaków w niezbędne środki ochrony osobistej, aby bezpieczni byli nie tylko oni, ale także osoby, którym pomagają. Jednak nie mamy mocy prawnej, aby zamknąć granice gminy czy któregoś z sołectw. Nie możemy też zamykać zakładów pracy – mówi.

Włodarz wypowiedział się też na temat utworzenia sztabu zarządzania kryzysowego. – Wraz z odpowiednimi służbami kontrolujemy sytuację i im mniej osób ma kontakt z chorymi czy objętymi kwarantanną, tym lepiej. Koronawirus to inne zagrożenie niż chociażby powódź i tutaj nie potrzebujemy worków z piaskiem, tylko izolacji społecznej, a do sztabu potrzebni są ludzie, którzy będą blisko chorych. To by ich narażało na niebezpieczeństwo – informuje.

„Strach rodzi nienawiść”

Piotr Szlapa zaapelował, żeby nie piętnować chorych, tylko starać się zrozumieć, co obecnie czują. – Należy pamiętać, że nikt nie zaraził się specjalnie! Osobom, które zachorowały w naszej gminie jako pierwsze jest z tym bardzo trudno, ale trzeba pamiętać, że w ich sytuacji mógł znaleźć się każdy, nawet ci najbardziej uważający. Mamy pomagać ludziom, a nie eliminować ich ze społeczeństwa – mówi wójt.

Nie pomaga też rozsiewanie nieprawdziwych plotek i niepotrzebne podkręcanie już i tak wysokiej temperatury. – Obecnie wywoływanie burzy w mediach społecznościowych jest wielce niewskazane. Bardzo łatwo można obudzić demony, które narobią więcej złego niż jesteśmy w stanie sobie wyobrazić. Strach rodzi nienawiść, a nienawiść przejawia się nie tylko w zwykłym hejcie internetowym, ale również w nieprzyjemnych telefonach i wyrażaniu opinii poza przestrzenią internetu – zaznacza Piotr Szlapa.

Hejt, który od soboty pojawiał się już wielokrotnie, skierowany był nawet do pracowników Domu Pomocy Społecznej w Dobrzeniu Wielkim. – Personel ośrodka poddał się dobrowolnej kwarantannie w miejscu pracy. Pracownicy opuścili swoje domy i rodziny, nie spędzili świąt z bliskimi i nie zobaczą ich do 23 kwietnia. Zrobili to po to, żeby pomagać przebywającym w DPS-ie seniorom i nie zagrażać im. Poświęcili się dla nich, a spotkała ich krytyka ludzi z zewnątrz, którzy podejrzewają, że dotarł tam wirus. Prawda jest taka, że wcale tam nie dotarł, a krytyka jest nieuzasadniona – informuje wójt.

„Wirus ludzkiej ignorancji”

Do rozsądku mieszkańców gminy przemówił także Roman Kołbuc. Przewodniczący rady gminy dostrzegł, że oprócz koronawirusa, zagraża nam coś jeszcze. „To wirus ludzkiej ignorancji, który poprzez rozsiewanie pogłosek i pospolite plotkarstwo może prowadzić do naznaczania niewinnych: osób, grup, firm, organizacji, nacji” – napisał w oświadczeniu na swojej stronie na Facebooku.

„Przypinanie nieuprawnionych etykietek może bardzo negatywnie wpłynąć nie tylko na osoby dotknięte COVID-19, ale także na ich otoczenie społeczne, np. opiekunów, znajomych, rodziny. Stygmatyzacja może także utrudniać kontrolowanie epidemii: zachęcać ludzi do zatajania symptomów zakażenia (unikając tym samym negatywnych skutków dyskryminacji), zniechęcać do szukania natychmiastowej pomocy medycznej, odwodzić od podejmowania zachowań prozdrowotnych” – czytamy.

Wolontariusze szyją maseczki

Mieszkańcy gminy Dobrzeń Wielki mogą zgłaszać się do sołtysów po darmowe maseczki ochronne. Wykonują je wolontariuszki i wolontariusze, dla których władze gminy zakupują materiały. Dzięki pomocy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej i mieszkańców Dobrzenia Małego wykonano już kilkaset darmowych maseczek. Teraz będzie ich jeszcze więcej.

Pierwsza partia tkanin zakupionych przez władze gminy dotarła przed świętami wielkanocnymi, a maseczki są już wykonywane. Druga dostawa przyjedzie w najbliższych dniach. – Jeżeli będzie taka potrzeba, to załatwimy kolejne, o ile nie zabraknie osób chętnych do szycia – zapewnia Piotr Szlapa.

Do akcji może dołączyć każdy, kto ma chęci, posiada maszynę do szycia i potrafi wykonać dużą liczbę maseczek. Dołączyć do akcji można za pośrednictwem grupy na Facebooku: Szyjemy maseczki ochronne dla Gminy Dobrzeń Wielki ❤️.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Jeden komentarz

Skomentuj

O Autorze

W dziennikarstwie od 9 lat, w fotografii o rok krócej. Miłośnik narciarstwa, karate i siatkówki, spośród których nie uprawia tylko trzeciej z dyscyplin. Przez całe życie poświęca się sportowi, choć w Opowiecie.info zajmuje się też innymi tematami. W wolnym czasie fotografuje krajobrazy, szczególnie podczas podróży, które tak bardzo kocha.