Trzy konkursy dla mieszkańców opolskich sołectw ogłosił dziś Zarząd Województwa Opolskiego: na najpiękniejsza koronę dożynkową, choć dożynek regionalnych nie będzie, drugi to  “Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” i ten z największą tradycją „Piękna Wieś Opolska”.

– Konkurs „Piękna Wieś Opolska” ma wyłonić i promować najlepsze wzorce działania – mówił wicemarszałek Antoni Konopka podczas konferencji prasowej. – Ma inspirować i tworzyć płaszczyznę odniesienia dla naśladowców. Konkurs opiera się na założeniu, że na wsi powinna działać zdrowa rywalizacja oparta na dobrych projektach. Podstawowym osiągnięciem realizowanego od 23 lat konkursu jest zwiększenie zaangażowania mieszkańców obszarów wiejskich w poprawę jakości życia, poprzez realizację wielu inicjatyw dotyczących rozwoju obszarów wiejskich.

– Innowacyjność jest jednym z głównych kryteriów, na które komisja oceniająca w konkursie „Piękna Wieś Opolska” zwraca uwagę – przyznała Ewa Kotula kierowniczka referatu. – Na wzorcowość, na pomysłowość- słowem na takie projekty, które mogą być wzorem dla innych sołectw. Ważne jest coś ciekawego i nowego. Kadłub, który w ubiegłym roku uzyskał pierwsze miejsce przedstawił projekt, który łączy starą zabudowę z nowoczesną, pokazuje jak nie dewastować starego tylko jak to perfekcyjnie wykorzystać.

Konkurs jest organizowany w dwóch kategoriach:
1. Najpiękniejsza wieś
2. Najlepszy projekt odnowy wsi.

Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest zgłoszenie w nieprzekraczalnym terminie do 23 czerwca 2021 r.

– Ta najpiękniejsza wieś z roku na rok jest inna – mówiła Ewa Kotula, kierowniczka referatu rozwoju wsi w Departamencie Rolnictwa UM w Opolu. – Wszystko zależy od kandydatów, którzy zgłoszą się do konkursu. na pewno patrzymy na mieszkańców i ich zaangażowanie – to jest najważniejszy element każdego sołectwa. Gdy nie ma ludzi – nie ma rozwoju wsi. Zaangażowanie mieszkańców, ilość zrealizowanych przez nich projektów z własnej inicjatywy, czy mają organizację pozarządowa, która działa na rzecz ich miejscowości – to są te główne elementy na które w pierwszej kolejności komisja zwraca uwagę. Ważne jest w jaki sposób zrealizowane projekty wpisują się krajobraz miejscowości i czy pokazują wizję jak w przyszłości wieś ma wyglądać. Komisja patrzy na estetykę, na wyraz ogólny miejscowości, choć nie ocenia poszczególnych posesji. Z roku na rok konkurencja jest coraz większa. Sołectwa są coraz mocniejsze i realizują wspaniałe rzeczy, które nawet dla komisji oceniającej od ponad dwudziestu lat te projekty – zachwycają – przyznała Kotula.

– Drugi konkurs,  “Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” obchodzi już dziesiąte urodziny – mówił Antoni Konopka. – Chcemy ten konkurs bardziej spopularyzować i w tym celu spotykamy się online z Kołami Gospodyń Wiejskich. Ze względu na to, że jego organizatorem jest Polska Izba Produktu regionalnego jest dwuetapowy. Zwycięscy regionalni otrzymują nominacje do zawodów ogólnopolskich. Tam już od lat są świetnie oceniani i przywożą laury w postaci nagrody „Perła” – mówił z dumą marszałek. – Etap regionalny tego konkursu zostanie zorganizowany  5 września 2021r. w Muzeum Wsi Opolskiej z zachowaniem obowiązujących norm sanitarnych. Konkurs jest rozgrywany w dwóch kategoriach: produkt i potrawa.

Zgłaszane produkty powinny być wytwarzane w małej skali, tradycyjnymi metodami, wywodzić się z tradycji i kultywowanych zwyczajów województwa opolskiego  oraz powinny być od dawna znane w okolicy. Mogą to być produkty pochodzenia zwierzęcego: mięsne, z ryb, mleczne i miody i pochodzenia roślinnego, czyli przetwory owocowe, warzywne, produkty zbożowe i wyroby cukiernicze. Zgłaszać można także napoje i to zarówno bezalkoholowe jak i alkoholowe.

– Pandemia sprawiła, że także w tym roku nie będziemy organizować dożynek wojewódzkich, ale ogłaszamy Konkurs Koron Żniwnych – zapowiedział Konopka.- To bardzo ważny konkurs bo upowszechnia, kultywuje i dokumentuje tradycje regionalnej plastyki obrzędowej związanej z okresem żniw.

Każda gmina może zgłosić jedną koronę a konkurs rozgrywany jest w dwóch kategoriach:

– korony kłosowo ziarnkowe;
– korony ziarnkowe i prace plastyczne.

Oprócz gmin korony mogą zgłaszać do konkursu także wojewódzkie związki o charakterze rolniczym.

Rozstrzygniecie wszystkich trzech konkursów przewidziano na 5 września 2021r. w Muzeum Wsi Opolskiej.

Korony, smakołyki, i najlepsze pomysły na piękną wieś

Fot. melonik

 

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.