Już za tydzień 2 marca środa popielcowa, która zapoczątkuje Wielki Post, trwający do Wielkiego Czwartku, 14 kwietnia. To 40-dniowy okres przygotowujący do przeżycia najważniejszych świąt w Kościele katolickim, Świąt Wielkanocnych. Pomogą w tym Wielkopostne Wykłady Otwarte, podajemy ich program.

Ksiądz Joachim Kobienia, rzecznik Kurii Diecezjalnej w Opolu mówi Opowiecie.info, że okres wielkiego postu nazywany jest okresem pokuty wielkanocnej. I nie chodzi tutaj stricte o post związany z powstrzymywaniem się od jedzenia.

Kościół. Wieki Post nie polega już tylko na niejedzeniu– Choć jest to jeden z elementów, to ma być czas szerzej pojmowany związany z pogłębianiem życia duchowego – wyjaśnia ks. Joachim Kobienia. – Jest wiele aspektów, które można w wielkim poście zrealizować. Może to być np. post od internetu. Wielki post ma służyć duchowemu ubogaceniu i umocnieniu człowieka.

Współczesny człowiek przestrzeni, z których mógłby w tym okresie rezygnować, ma o wiele więcej niż np. pół wieku temu.

– Współcześnie post nie ma już takiego wymiaru jak w przeszłości, kiedy poszczono bardzo mocno – wyjaśnia ksiądz Kobienia. – Ale oprócz postu jest jeszcze modlitwa i jałmużna. Tych modlitewnych odniesień w parafiach będzie wiele, np. gorzkie żale, droga krzyżowa, czy indywidualna modlitwa. Jałmużna może być bardzo szeroko pojmowana, już niekoniecznie musi się wiązać z ofiarą pieniężną. Taką ofiarą może być czas ofiarowany drugiemu człowiekowi. Jako, że wielki post ma służyć duchowemu ubogaceniu i umocnieniu człowieka, taką propozycją może być ubogacenie intelektualne, więc w Opolu organizowane są te Wykłady Otwarte, zawsze w soboty w auli Muzeum Diecezjalnego, gdzie można posłuchać ciekawych tematów, które w tym roku będą związane z funkcjonowaniem naszej diecezji. To jest Złoty Jubileusz Diecezji Opolskiej, która została utworzona pół wieku temu.

Tematy wykładów będą bardzo różne, np. ks. Joachim Kobienia będzie mówił o Duszpasterstwo mniejszości. Okazuje się, że duszpasterstwo mniejszości na naszym terenie było niemal zawsze, odkąd było chrześcijaństwo.

Wielkopostne Wykłady Otwarte 2022, na które zapraszają Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego i Muzeum Diecezjalne w Opolu, odbędą się pod patronatem biskupa opolskiego Andrzeja Czai. Tegoroczne wykłady wpisują się w obchody jubileuszu diecezji opolskiej, a ich temat to: „50 lat diecezji opolskiej. Bliżej Boga-Człowieka 1972-2022”.

Wykłady będą się odbywać w soboty Wielkiego Postu o godz. 16.30 w Auli Muzeum Diecezjalnego w Opolu (ul. Książąt Opolskich).

Pierwsze dwa wykłady na temat „Diecezja opolska – półwiecze dziedzictwa Kościoła na Śląsku Opolskim. Wydarzenia. Ludzie” wygłoszą w sobotę 5 marca 2022 r. ks. dr hab. Piotr Górecki, prof. UO oraz ks. dr Mariusz Drygier.

12.03.2022 – Specyfika tradycji religijnej diecezji opolskiej

W obszarze liturgii ks. dr hab. Erwin Mateja

W duszpasterstwie ks. dr Joachim Kobienia

19.03.2022 – Formacja chrześcijańska w diecezji opolskiej

Katecheza i szkolnictwo katolickie – ks. dr hab. Jerzy Kostorz

Studia teologiczne – ks. prof. Marek Lis

26.03.2022 – „Człowiek drogą kościoła” w diecezji opolskiej. Z występem chóru Medicanto Opolskiej Izby Lekarskiej pod dyrekcją Elżbiety Willim. W repertuarze pieśni wielkopostne. Działalność charytatywna: ks. Dr Arnold Drechsler.

Służba życiu i troska o małżeństwo i rodzinę – ks. dr Jerzy Dzierżanowski

02.04 2022 – Dziedzictwo kultury religijnej diecezji opolskiej

W obszarze architektury – ks. dr hab. Piotr P. Maniurka

W obszarze muzyki kościelnej – ks. dr hab. Grzegorz Poźniak

09.04.2022 – Wyzwania i perspektywy duszpasterskie diecezji opolskiej

abp. prof. Alfons Nossol

dr hab. Andrzej Czaja

 

 

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarstwo, moja miłość, tak było od zawsze. Próbowałam się ze dwa razy rozstać z tym zawodem, ale jakoś bezskutecznie. Przez wiele lat byłam dziennikarzem NTO. Mam na swoim koncie książkę „Historie z palca niewyssane” – zbiór moich reportaży (wydrukowanie ich zaproponował mi właściciel wydawnictwa Scriptorium). Zdobyłam dwie (ważne dla mnie) ogólnopolskie nagrody dziennikarskie – pierwsze miejsce za reportaż o ludziach z ulicy. Druga nagroda to też pierwsze miejsce (na 24 gazety Mediów Regionalnych) – za reportaż i cykl artykułów poświęconych jednemu tematowi. Moje teksty wielokrotnie przedrukowywała Angora, a opublikowałam setki artykułów, w tym wiele reportaży. Właśnie reportaż jest moją największą pasją. Moim mężem jest też dziennikarz (podobno nikt inny nie wytrzymałby z dziennikarką). Nasze dzieci (jak na razie) poszły własną drogą, a jeśli już piszą, to wyłącznie dla zabawy. Napisałam doktorat o ludziach od pokoleń żyjących w skrajnej biedzie, mam nadzieję, że niedługo się obronię.