Starsi mieszkańcy przekazali swoje wspomnienia, a młodsi zadbali o stronę techniczną. Historię Krzyżowej Doliny można poznać korzystając ze smartfonów.

Odwiedzający miejscowość mogą wziąć udział w interaktywnej wycieczce, podczas której poznają kluczowe miejsca i postacie związane z historią wioski. Wystarczy zeskanować kod QR umieszczony na tabliczce, by dowiedzieć się więcej o danym miejscu.

– Kody są umieszczone w strategicznych punktach: przy wjeździe do miejscowości na ul. Powstańców Śląskich, przy sklepie oraz remizie strażackiej, a także przy tak zwanym „Źródełku” i na skrzyżowaniu ulic Powstańców Śląskich i Polnej. Dzięki temu spacer po wiosce staje się prawdziwą podróżą w czasie. Wystarczy zeskanować kod smartfonem, aby przenieść się do fascynujących opowieści o historii naszego sołectwa – mówi Bernard Sklorz, sołtys oraz prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Krzyżowa Dolina.

Krzyżowa Dolina - kody QR

Fot. Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Krzyżowa Dolina

Pomysł na przekazanie historii miejscowości przy wykorzystaniu nowych technologii narodził się wśród członków stowarzyszenia.

– To wspaniała forma edukacji. Kody QR to świetne narzędzie, które łączy pokolenia. Przygotowano serię opowieści, które dostępne są w formie audio oraz wideo. Głównym naszym celem jest pamięć o przeszłości i zachęcenie najmłodszych do poznawania historii swojej wsi w ciekawy i interaktywny sposób – dodaje Sklorz.

Dodajmy, że sołectwo Krzyżowa Dolina startuje w tegorocznej edycji konkursu „Piękna Wieś Opolska”.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Reporterka. Pisze o tym, czym żyje powiat opolski. Absolwentka politologii na Uniwersytecie Opolskim. Miłośniczka podróży małych i dużych. Ponad wszystko uwielbia góry. Na górskich szlakach spędza większość wolnego czasu. Zdarza jej się śpiewać, głównie w chórze. Uwielbia czytać książki, a przy dobrej pogodzie - jeździć na rowerze.