– Ta inwestycja miała kosztować do trzech milionów – skończyło się na ponad dwunastu – informuje marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła. – Nie żałujemy jednak tych pieniędzy, bo rozrosła się w bardzo pożądanym dla pacjentów i personelu szpitalnego kierunku – dodaje.

Mowa o otwartym dziś oficjalnie trzykondygnacyjnym budynku na potrzeby działalności izby przyjęć, oddziału chirurgii onkologicznej oraz oddziału ginekologii onkologicznej, rozbudowanym w Szpitalu Wojewódzkim  budynku pulmonologii z punktem pobrań laboratorium, salą dydaktyczną i rozbudowanym pawilonie diagnostyczno-zabiegowego dla potrzeb ambulatoryjnej hematologii.

No i przede wszystkim o łączniku od którego wszystko się zaczęło.  Łącznik między sąsiadującymi szpitalami Szpitalem Wojewódzkim  i Opolskim Centrum Onkologii, ułatwił pełne skomunikowanie wszystkich obiektów, w których prowadzą swoją działalność. To dało m.in. możliwość wykorzystywania łącznego potencjału obu bloków operacyjnych, lepsze szanse wzajemnego konsultowania pacjentów przez specjalistów obu szpitali, bez narażania chorych na transport zewnętrzny czy połączenie pocztą pneumatyczną oddziałów zabiegowych OCO z laboratorium SZW.

Łącznik pomiędzy szpitalami to 70-metrowa estakada. Zdaniem Renaty Ruman-Dzidoprezeski Szpitala Wojewódzkiego, pozwala on na racjonalne wykorzystywanie potencjału jednostek. – Będzie można pacjenta operowanego w części onkologicznej przetransportować do oddziału intensywnej terapii szpitala wojewódzkiego. Nie trzeba budować dodatkowego oddziału. Tak samo możemy korzystać z tomografu niskoemisyjnego w szpitalu onkologicznym – tłumaczy.

– Dla nas ważne jest także to, że udało nam się też postawić nowe pomieszczenia dla izby przyjęć dla naszego szpitala – mówi dyrektor opolskiej onkologii Marek Staszewski. – Wyprowadzimy też wszystkie miejsca, które nie są przeznaczone do leczenia chorych poza oddział szpitalny i dzięki temu zwiększymy liczbę łóżek  i bezpieczeństwo pacjentów– dodaje dyrektor.

Zyskała także jedyna w regionie poradnia hematologiczna. – To pięć nowych gabinetów lekarskich i niewielki gabinet zabiegowy – informuje dr Dariusz Woszczyk , ordynator oddziału hematologii. – Ma to ogromne znaczenie szczególnie w okresie pandemii, gdy możemy lepiej izolować chorych. To znakomicie zwiększa ich bezpieczeństwo.

– Ta inwestycja to przede wszystkim lepsza jakość świadczonych usług. To także optymalne i jak najlepsze wykorzystanie personelu w czasie pandemii, gdy brakuje nam lekarzy i pielęgniarek – podkreśla  wicemarszałek województwa Zuzanna Donath-Kasiura. Zwróciła uwagę, że inwestycję zakończono w ciągu niespełna roku.

Całkowita wartość wspólnego projektu Szpitala Wojewódzkiego  i Opolskiego Centrum Onkologii to prawie 12 milionów  160 tysięcy złotych. Z tego dofinansowanie unijne wyniosło prawie 5,5 mln zł, zaś 4 mln zł pochodziło z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Resztę dołożył samorząd województwa.

Fot. melonik

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.