Komisja Europejska powołała dyrektora Regionalnego Zespołu Placówek Wsparcia Edukacji w Opolu, Lesława Tomczaka, na Ambasadora Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych – poinformowała rzeczniczka Gabinetu Marszałka Województwa Opolskiego Violetta Ruszczewska. – To sukces regionu i uznanie działań, prowadzonych przez Samorząd Województwa Opolskiego, dotyczących wsparcia szkolnictwa zawodowego – powiedziała Ruszczewska.

Lesław Tomczak Ambasadorem  Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych

Zainicjowany w 2016 r. Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych to coroczna kampania mająca na celu promowanie kształcenia i szkolenia zawodowego oraz poprawę jego wizerunku. Kampania obejmuje działania i imprezy organizowane w ciągu całego roku, a jej kulminacyjnym punktem jest oficjalny tydzień w wyznaczonym mieście.

Od samego początku odnotowuje się wysoki poziom zaangażowania i wsparcia zainteresowanych stron. Znalazło to odzwierciedlenie w imponujących osiągnięciach kampanii: już w 2018 r. ponad 2,4 mln osób wzięło udział w niemal 2 tys. wydarzeń i imprez.

Akcji przyświeca jej motto: Odkryj swój talent! Wydarzenie jest platformą wymiany dla zainteresowanych kształceniem i szkoleniem zawodowym w całej Europie i poza nią. Ambasadorowie krajowi i europejscy odpowiedzialni są za popularyzację inicjatywy.

Tegoroczny Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych odbędzie się od 9 do 13 listopada w Berlinie i on-line cyfrowo w całej UE. Wydarzenie zawsze gromadzi różne zainteresowane strony, które chcą podzielić się swoimi doświadczeniami w tej dziedzinie. W tym czasie lokalne, regionalne lub krajowe organizacje prezentują to, co mają najlepszego w kształceniu i szkoleniu zawodowym.

– Jeśli bierzesz udział w organizowaniu lub wspieraniu kształcenia i szkolenia zawodowego, jeśli uważasz, że te działania są najwyższej jakości i powinni je poznać w całej Europie, możesz ubiegać się o jedną z nagród za doskonałość w dziedzinie kształcenia i szkolenia zawodowego – mówi Lesław Tomczak.

Lesław Tomczak Ambasadorem  Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych

W tym roku, zostaną przyznane nagrody dla tych projektów i działań, które są zgodne z jednym z priorytetów Komisji Europejskiej na lata 2019-2024 – „Europejski zielony ład” lub „Europa dostosowana do ery cyfrowej”.

– Nagradzane będą najlepsze staże i praktyki widziane oczami ucznia, przedsiębiorstwa wspierające i organizujące u siebie systemowe szkolenia kadry, innowacyjne instytucje szkoleniowe ze szczególnym uwzględnieniem szkoleń on-line, najlepsi opiekunowie praktyk oraz praktycznej nauki zawodu, naukowcy zajmujący się kształceniem zawodowym, szkoły promujące przedsiębiorczość. Nagradzane będzie też umiejętne pokazanie, jak ważne jest szkolenie i kształcenie zawodowe w odbiorze osobistym dla uczniów oraz dobre praktyki kształcenia kompetencji cyfrowych – wymienia Lesław Tomczak.

Przypomnijmy, że podczas Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych w 2018 roku opolski projekt „Opolskie szkolnictwo zawodowe bliżej rynku pracy 2”, realizowany przez Regionalny Zespół Placówek Wsparcia Edukacji w Opolu przy współpracy Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki, Politechniki Opolskiej i miasta Opole zdobył nagrodę w kategorii ”Europejskie fundusze na rzecz doskonałości”. Nagrodę odebrał wtedy dyrektor Regionalnego Zespołu Placówek Wsparcia Edukacji w Opolu Lesław Tomczak.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.