Ponad 30 osób wzięło udział w czwartkowej (13 sierpnia) debacie o ekologii i ochronie zdrowia w regionie. To pierwsze spotkanie z cyklu „Letnie dyskusje na forum”, na które zaprosiło opolan Forum Młodzieży Samorządu Województwa Opolskiego.
Uczestnicy debaty podzieli się na dwie grupy robocze, by następnie prezentować swoje wnioski. Ekolodzy zaproponowali utworzenie wojewódzkich organów ochrony zieleni, które mogłyby współpracować z miejskimi ogrodnikami i w części składać z członków organizacji pozarządowych, które dbają o naturę w województwie.
– Innym pomysłem jest zaprzestanie używania plastikowych opakowań i produktów w wydarzeniach, na których organizację pieniądze pochodzą z dotacji miejskich czy krajowych – mówi Alicja Wiśniewska, liderka jednej z grup, które w czwartek debatowały na błoniach WBP.
Inne spostrzeżenia to brak przywiązania mieszkańców do terenów zielonych. Młodzież chce to rozwiązać za pomocą akcji sadzenia drzew w powiatach czy budowania alei łączących miejscowości.
Ostatnim z przyjętych przez grupę pomysłem jest wsparcie przekształcenia Stobrawskiego Parku Krajobrazowego i okolicznych terenów w park narodowy. Na razie nie jest to niemożliwe, a pomogłoby jeszcze lepiej chronić przyrodę.
Osobom zainteresowanym ochroną zdrowia również nie brakowało ciekawych pomysłów. Pomagała im w tym m.in. Martyna Jaros, prezes Stowarzyszenia Promocji Zdrowia i Profilaktyki „HOPP”.
Wskazano, że dużym problemem jest niski poziom opieki psychologicznej udzielanej w szkołach. Receptą na poprawę tej sytuacji są szkolenia psychologów organizowane przez kuratorium i organizacje zewnętrzne.
Wśród innych inicjatyw były m.in. dalszy rozwój edukacji zdrowotnej w szkołach i prowadzenie zajęć na jej temat podczas lekcji wychowawczych, WF czy podczas pobytu dzieci na świetlicy. Podkreślano, że powinny one być interaktywne, a nie polegać na przekazywaniu suchych faktów.
W planach została uwzględniona też kampania marketingowa na temat zdrowia skierowana do dzieci i młodzieży. Miałaby ona być prowadzona na popularnych wśród młodych platformach społecznościowych, a w promocji mogli by pomóc opolscy celebryci.
Inna propozycja to finansowanie przez województwo książeczek sanepidu dla uczniów szkół branżowych i technikum, może to pomóc absolwentom w wejściu na rynek pracy.
– Podsumowując pierwszy cykl warsztatów „Letnie dyskusje na forum”, mogę śmiało stwierdzić, że był to strzał w dziesiątkę! – cieszy się Łukasz Wiatr, jeden z organizatorów. – Wypracowane pomysły w dużej mierze mają szansę na realizację. Podczas warsztatów ważna była kreatywność i konkretne podejście do problemu. A nasi goście świetnie poradzili sobie z tym zadaniem.
Uzgodnione postulaty zostaną objęte dalszą dyskusją wśród członków Forum Młodzieży Samorządu Województwa Opolskiego, a później zaprezentowane marszałkowi województwa. Jeżeli wszystko się uda, krok po kroku zostaną wcielone w życie.
Fot. Adrian Kokot/ Forum Młodzieży Samorządu Województwa Opolskiego