42 miasta i gminy Opolszczyzny przystąpiły dziś do porozumienia o współpracy w ramach projektu „Wdrożenie systemu zarządzania jakością powietrza w województwie opolskim” w ramach Programu LIFE.
Projekt ma wspierać samorządy gminne i powiatowe w realizacji zadań działań naprawczych, określonych w programie ochrony powietrza dla naszego regionu. Ma pomóc w przygotowaniu zasobów organizacyjnych (narzędzi, kompetencji, materiałów) dla tego zadania. A gminy województwa opolskiego stoją m.in. przed wyzwaniem związanym z ograniczeniem niskiej emisji, poprzez wymianę kilkudziesięciu tysięcy źródeł ciepła na bardziej ekologiczne.
– Potrzebujemy ludzi w różnych częściach województwa, którzy będą informować mieszkańców o możliwościach poprawy jakości powietrza, pomogą im w podjęciu decyzji dotyczącej mi.in. wymiany starych pieców – mówił marszałek Andrzej Buła. – Będą więc studia podyplomowe, analiza zanieczyszczeń, w którą zaangażowani będą kominiarze oraz system technologiczno-informatyczny, związany m.in. z platformą współpracy. Jesteśmy jedynym polskim samorządem starającym się o takie dofinansowanie. Gdyby się nie udało, te wszystkie składowe programu LIFE chcielibyśmy zrealizować z Regionalnego Programu Operacyjnego. Praca włożona w ten projekt nie zostanie zmarnowana. Cieszy mnie, że w projekcie odnaleźli się także pracownicy Politechniki Opolskiej – mówił marszałek. Wyjasniał przy tym, że projekt nie jest związany z wymianą pieców, na tym skupiają się inne programy.
Dla poprawy jakości powietrza samorząd województwa przeznaczył specjalną pulę pieniędzy w Regionalnym Programie Operacyjnym. 25 lipca ub. roku ogłoszono wyniki pierwszego naboru na wymianę przestarzałych źródeł ciepła, w ramach którego dofinansowanie otrzymało 11 gmin. Całkowita wartość tych projektów to ponad 19,6 miliona złotych. Kolejny nabór też już się zakończył, a w RPO jest jeszcze na ten cel około 45 milionów złotych.
Dwa dni wczesniej podpisano porozumienie z Politechniką Opolską m.in. na realizację studiów podyplomowych dla urzędników z gmin w regionie, którzy będą zajmować się wdrażaniem programu ochrony powietrza w swoich gminach.
Trwają również rozmowy, aby poszerzyć grupę partnerów w projekcie o Ministerstwo Rozwoju oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska już dał promesę w kwocie 4 milionów złotych na tzw. wkład własny.
Opolskie jest jedynym regionem w Polsce, które zdecydowało się na udział w programie LIFE.
I tak zarząd województwa podpisał dziś stosowne umowy z:
- Miastem Opole
- Miastem Brzeg
- Gminą Chrząstowice
- Gminą Dąbrowa
- Gminą Dobrodzień
- Gminą Głogówek
- Gminą Głubczyce
- Gminą Głuchołazy
- Gminą Gogolin
- Gminą Gorzów Śląski
- Gminą Grodków
- Gminą Jemielnica
- Miastem Kędzierzyn-Koźle
- Gminą Kluczbork
- Gminą Korfantów
- Gminą Krapkowice
- Gminą Komprachcice
- Gminą Lewin Brzeski
- Gminą Lubsza
- Gminą Łubniany
- Gminą Namysłów
- Gminą Niemodlin
- Gminą Nysa
- Gminą Olesno
- Gminą Olszanka
- Gminą Otmuchów
- Gminą Ozimek
- Gminą Paczków
- Gminą Pokój
- Gminą Praszka
- Gminą Prószków
- Gminą Prudnik
- Gminą Radłów
- Gminą Rudniki
- Gminą Skoroszyce
- Gminą Strzelce Opolskie
- Gminą Tarnów Opolski
- Gminą Turawa
- Gminą Walce
- Gminą Zawadzkie
- Gminą Zdzieszowice
- Gminą Zębowice
Już jutro wszystkie dokumenty związane z programem LIFE pojadą do Brukseli.
LIFE to jedyny instrument finansowy Unii Europejskiej poświęcony wyłącznie współfinansowaniu projektów z dziedziny ochrony środowiska i klimatu. Jego głównym celem jest wspieranie procesu wdrażania wspólnotowego prawa ochrony środowiska, realizacja unijnej polityki w tym zakresie, a także identyfikacja i promocja nowych rozwiązań dla problemów dotyczących środowiska w tym przyrody.