Koordynatorzy z 42 gmin Opolszczyzny, biorących udział w programie LIFE, odebrali niezbędny sprzęt. Przed nimi studia podyplomowe i spotkania z mieszkańcami. Ich zdaniem zmienia się nastawienie do wymiany tzw. kopciuchów. Zarząd województwa opolskiego przyjął nowa uchwałę antysmogową – musi ją jeszcze zatwierdzić Sejmik.

Przypomnijmy – LIFE to instrument finansowy Unii Europejskiej poświęcony współfinansowaniu projektów z dziedziny ochrony środowiska i klimatu. Jego głównym celem jest wspieranie procesu wdrażania wspólnotowego prawa ochrony środowiska, realizacja unijnej polityki w tym zakresie, a także identyfikacja i promocja nowych rozwiązań dla problemów dotyczących środowiska w tym przyrody. Projekt „Wdrożenie systemu zarządzania jakością powietrza w samorządach województwa opolskiego” w ramach programu LIFE zakłada organizację i wdrożenie jednolitego systemu zarządzania w ramach programu ochrony powietrza oraz zwiększenie świadomości społecznej w dziedzinie jakości powietrza. Chodzi o zwiększenie zaangażowania samorządów lokalnych, społeczeństwa, organizacji pozarządowych i instytucji lokalnych w podejmowaniu działań naprawczych wspierających ochronę powietrza w regionie. Projekt ten daje  sposobność do integracji wokół szukania i realizacji rozwiązań ważnych problemów. Jak zakłada program, już w tym roku  w każdej z 42 gmin mają rozpocząć pracę gminni koordynatorzy programu ochrony powietrza (POP), którzy będą wspierać mieszkańców. Mają  pomagać w wyborze ekologicznego źródła ciepła, doradzać, w jaki sposób uzyskać dofinansowanie do wymiany pieca oraz z jakiej oferty i rozwiązania skorzystać.  Będą to wykwalifikowani specjaliści i doradcy, którzy przeprowadzą audyt energetyczny i doradzą gdzie i w jaki sposób poprawić możliwości termoizolacyjne budynku.

Janina Mazek, zastępca kierownika ochrony środowiska w UM w Otmuchowie podkreśla, że bardzo ważnym elementem są studia. – To pozwoli na rzetelną wiedzę. Wszystkim zależy na czystości powietrza. Mamy 28 sołectw, więc duży obszar. Od kilku lat z trzech źródeł realizujemy program ochrony środowiska. Te trzy rodzaje dotacji pozwala na dostosowanie propozycji do potrzeb. Mamy doświadczenie, dlatego korzystamy również z programu LIFE – mówi.

Teraz każdy z przedstawicieli samorządów odebrał niezbędny sprzęt usprawniający pracę. We wtorek wręczono 42 laptopy i rollapy promocyjne projektu. W przyszłości wręczone zostaną również urządzenia umożliwiające pomiar zanieczyszczeń powietrza. Manfred Grabelus, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska UMWO tłumaczy, że do pracy koordynatorów niezbędny jest odpowiedni sprzęt.

– Ten jest już kupiony i wręczony koordynatorom. Zostaną im również dostarczone materiały promocyjne, w których będzie informacja o źródłach ciepła i możliwościach dofinansowań. Jednocześnie przygotowany jest program pozwalający zarządzać ochroną powietrza. Przeprowadzona będzie też inwentaryzacja budynków – dodaje Manfred Grabelus.

Grzegorz Borsuk z Politechniki Opolskiej, koordynator studiów podyplomowych wyjaśnia, że obok zagadnień typowo technicznych i związanych z ochroną środowiska, studenci będą szkoleni również pod kontem prowadzenia rozmów i relacji interpersonalnych.

– Studia dostarczą konkretnej wiedzy. Dedykowane są one koordynatorom, którzy pogłębią wiedzę nt. emisji zanieczyszczeń, inwentaryzacji budynków, sposobów zmiany ogrzewania i sposobów modernizacji dla osiągnięcia bardziej ekonomicznego ogrzewania. Podejmiemy tematy związane z praktycznym składaniem wniosków i ich realizowaniem. Bardzo ważnym elementem jest psychologia potrzeb. Nauczymy, jak rozmawiać, aby nie tylko dostarczyć wiedzy, ale również uczulić na te potrzeby – dodaje Grzegorz Borsuk.

W praktyce mieszkańcy poznają szczegóły wymiany źródła centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Koordynator pomoże w optymalizacji doboru rodzaju i mocy źródła ciepła oraz modernizacji energetycznej budynku. Aby zdobyć takie dane, budynki będą skanowane kamerą termowizyjną. Specjaliści będą też prowadzić spotkania w zakresie edukacji mieszkańców.

Członek zarządu opolskiego Antoni Konopka dodaje, że zarząd województwa przyjął projekt uchwały antysmogowej, który wpisuje się w program LIFE. Zmiany w uchwale wynikają z przyjętego przez sejmik programu ochrony powietrza i polegają na zaostrzeniu przepisów, związanych z eksploatacją instalacji, w których następuje spalanie paliw.

– Zobowiązaliśmy się do nowelizacji uchwały antysmogowej. To właśnie piece przyczyniają się do złej jakości powietrza. Mam nadzieję, że uchwała zostanie przyjęta w listopadzie przez radnych województwa opolskiego – dodaje Antoni Konopka.

Fot. kapitan

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.