Finał 15 edycji konkursu „Lodołamacz 2020” dla województw dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego i śląskiego został rozstrzygnięty. Do reprezentantów Opolszczyzny trafiły cztery „Lodołamacze”.

Organizatorem konkursu jest Fundacja Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych, FAZON, której założycielem jest Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Fundacja od 15 lat przyznaje statuetki pracodawcom wrażliwym społecznie – Lodołamaczom.

Jedną z nagród i srebrny medal w kategorii „Instytucja” kapituła przyznała Brzeskiemu Stowarzyszeniu Chorych na SM. To stowarzyszenie, prowadzące działalność gospodarczą, na swoje sukcesy pracuje od ponad 20 lat. Jego założycielem jest Robert Hejman, który sam od 1996 roku choruje na stwardnienie rozsiane. To jego osobiste doświadczenie sprawiło, że założył organizację pozarządową, która działa na rzecz osób cierpiących na stwardnienie rozsiane. Stowarzyszenie zatrudnia 90 osób, a 30 z nich to osoby chore.

– Jesteśmy wdzięczni wszystkim tym, którzy nas zauważają i naszą kandydaturą zainteresowali kapitułę konkursową – podkreśla Robert Hejman.

Stowarzyszenie prowadzi szeroko zakrojoną działalność, m.in. brzeskie centrum usług rehabilitacyjno-społecznych, warsztaty terapii zajęciowej, usługi transportowe i rehabilitację domową.

– Wygrali  także konkurs na prowadzenie mieszkań wspomaganych w Białej, Paczkowie i Brzegu – podkreśla Agnieszka Gabruk, wicedyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Opolu.

Jak dodaje, prezes Hejman to wyjątkowy wojownik, który dba też bardzo o swoich pracowników.

– Przez tyle lat walczy z chorobą i się nie poddaje, jest wzorem tej walki – wyjaśnia Agnieszka Gabruk. – Jest też wzorem pracodawcy, bo zadbał o to, by w miejscu pracy było nawet solarium.

Drugie miejsce i srebrny medal w kategorii „Zakład pracy chronionej” zdobyła Spółdzielnia „Odnowa” z Opola.

W kategorii „Instytucja”, w której drugie miejsce zdobyło Brzeskie Stowarzyszenie Chorych na SM, wyróżnienie otrzymała także Fundacja Aktywizacja Oddział w Opolu.

W kategorii „Rehabilitacja Społeczno-Zawodowa” wyróżnienie zdobyły Warsztaty Terapii Zajęciowej i Zakład Aktywizacji Zawodowej Fundacji DOM Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Prażeniem Mózgowym w Opolu.

Tytuł honorowy „Lodołamacz Specjalny 2020” przyznano Teresie i Kazimierzowi Jednorogom, założycielom Fundacji DOM Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Opolu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarstwo, moja miłość, tak było od zawsze. Próbowałam się ze dwa razy rozstać z tym zawodem, ale jakoś bezskutecznie. Przez wiele lat byłam dziennikarzem NTO. Mam na swoim koncie książkę „Historie z palca niewyssane” – zbiór moich reportaży (wydrukowanie ich zaproponował mi właściciel wydawnictwa Scriptorium). Zdobyłam dwie (ważne dla mnie) ogólnopolskie nagrody dziennikarskie – pierwsze miejsce za reportaż o ludziach z ulicy. Druga nagroda to też pierwsze miejsce (na 24 gazety Mediów Regionalnych) – za reportaż i cykl artykułów poświęconych jednemu tematowi. Moje teksty wielokrotnie przedrukowywała Angora, a opublikowałam setki artykułów, w tym wiele reportaży. Właśnie reportaż jest moją największą pasją. Moim mężem jest też dziennikarz (podobno nikt inny nie wytrzymałby z dziennikarką). Nasze dzieci (jak na razie) poszły własną drogą, a jeśli już piszą, to wyłącznie dla zabawy. Napisałam doktorat o ludziach od pokoleń żyjących w skrajnej biedzie, mam nadzieję, że niedługo się obronię.