Po raz drugi w gminie Łubniany i okolicach odbył się Rajd Powstań Śląskich. Wydarzenie miało charakter edukacyjny i turystyczny, a jego finał gościła Publiczna Szkoła Podstawowa im. Powstańców Śląskich w Łubnianach.

W rajdzie uczestniczyły dzieci i młodzież z ośmiu placówek: Publicznego Przedszkola w Łubnianach, Publicznego Przedszkola w Jełowej, PSP nr 1 w Opolu, PSP nr 24 w Opolu, PSP nr 28 w Opolu, PSP w Jełowej, PSP im. ks. Jana Bosko w Luboszycach i PSP im. Powstańców Śląskich w Łubnianach. To w sumie 242 uczniów, a do tego 8 kierowników tras, 3 prelegentów i 26 opiekunów.

Rajd Powstań Śląskich polegał na pieszym pokonaniu jednej z okolicznych tras i dotarciu do szkoły w Łubnianach. Ich początki znajdowały się: w Świerklach, w Brynicy, w Biadaczu, przy Pomniku Powstańców Śląskich w Jełowej i obok Studzionki. Najkrótsza liczyła 3 km, a najdłuższa 8.

Odbyły się również konkursy na temat powstań śląskich: historyczny, piosenki patriotycznej i powstańczej oraz plastyczny. Uczniowie i przedszkolaki rywalizowały również w zawodach sportowych, na które złożyło się pięć konkurencji, w tym rzuty do kosza i skoki w workach. Najlepsi otrzymali nagrody.

– Celami rajdu były: edukacja na temat powstań śląskich, promowanie walorów turystyczno-krajobrazowych Opolszczyzny, integracja młodzieży i aktywizacja jej. Połączyliśmy dziś edukację historyczną z aktywnością fizyczną – mówiła Bożena Morawska-Jednoróg, nauczycielka i komandorka rajdu. – Oderwaliśmy dzieci od komputerów i telefonów, ucząc zarazem w przystępny sposób o wspomnianych powstaniach. Do tego każdy mógł obejrzeć naszą szkolną izbę regionalną.

Po raz pierwszy Rajd Powstań Śląskich odbył się tam w 2019 roku, czyli w stulecie pierwszego z trzech powstań. W kolejnych latach plany organizatorom krzyżowała jednak pandemia i w ten sposób drugi rajd zawitał do Łubnian dopiero w maju 2023 roku, dokładnie w miniony piątek – 19 maja.

W organizację włączyły się między innymi: Gmina Łubniany, Instytut Śląski, Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajobrazowego w Opolu, Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych oraz Nadleśnictwo Turawa i Nadleśnictwo Kup.

Powstania śląskie wybuchały kolejno w sierpniu 1919 roku, sierpniu 1920 roku i w maju 1921 roku. Dwa pierwsze trwały przez około tydzień, natomiast trzecie – aż do lipca. W Jełowej, a więc jednym z sołectw gminy Łubniany, stoi pomnik poświęcony ofiarom powstań. To jeden z wielu tego typu monumentów w naszym regionie.

fot. Bożena Morawska-Jednoróg, Wiesława Palt

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Jeden komentarz

  1. Hubert Kampa /

    Super! Gratuluję pomysłu na edukację 🙂

    P.S.: Panie Redaktorze, pomnik znjduje się w granicach administracyjnych Dąbrówki Łubniańskiej. Sołectwo tej wsi pomoga w jego sprzątaniu przed 16 maja. W tym roku 14 maja odbywały się tam również uroczystości upamiętniające.

Skomentuj

O Autorze

W dziennikarstwie od 9 lat, w fotografii o rok krócej. Miłośnik narciarstwa, karate i siatkówki, spośród których nie uprawia tylko trzeciej z dyscyplin. Przez całe życie poświęca się sportowi, choć w Opowiecie.info zajmuje się też innymi tematami. W wolnym czasie fotografuje krajobrazy, szczególnie podczas podróży, które tak bardzo kocha.