Zarząd Województwa Opolskiego, podjął decyzję o przyznaniu w tym roku 2 nagród „Lew Opolskiej Turystyki”, 7 nagród specjalnych „Super Lew Opolskiej Turystyki” oraz 2 wyróżnień.

Wręczono je  uroczyście w „Bajkowym” otoczeniu w Grodźcu.

– Tak jak turystyka jest różnorodna, wielowymiarowa, wielopodmiotowa – tak i ludzie przez swoje pasje tworzą ofertę, z której mogą korzystać nasi mieszkańcy – uważa marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła. – Zawsze też mówię, że turystyka jest policzalna zarówno w fazie wydatków, inwestycji jak i w ilości gości, którzy odwiedzają nasze teatry, muzea, ZOO. I to jest wyznacznikiem tego, czy oferta jest trafiona. Dlatego ja się bardzo cieszę, że możemy takie osoby wyróżnić, żeby uzmysłowić innym, że zwracamy na to uwagę, że jest to dla nas ważne, i że polityka regionalna związana z turystyką to jest bardzo ważny atut województwa – mówi Buła.

Lew Opolskiej Turystyki – działalność społeczna. Nagrodę i statuetkę otrzymała Wilhelma Barańska.

Wilhelma Barańska ponad 35 lat działa w Polskim Towarzystwie Turystyczno – Krajoznawczym Ziemi Brzeskiej. W latach 1993-1997 pełniła funkcję Prezesa ds. Młodzieży Zarządu Oddziału. Obecnie od 1997 r. jest Prezesem Oddziału. Od 2000 r. przewodniczy Regionalnej Radzie ds. Turystyki Młodzieży woj. opolskiego. Jest Organizatorem Turystki, Przewodnikiem Turystyki Górskiej, Instruktorem Krajoznawstwa Regionu, Przewodnikiem Sudeckim, Przewodnikiem po Opolszczyźnie i Dolnym Śląski oraz pilotem wycieczek.

Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali:

Józef Hupka, społecznik, od 1984 r. aktywny członek PTTK Oddział Sudetów Wschodnich. Od 2005 r. przewodniczący Oddziałowej Komisji ds. turystyki młodzieży. Od 2004 r. nieprzerwalnie członek Regionalnej Rady Programowej d/s Młodzieży Szkolnej w Opolu. Członek komisji wojewódzkiej Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę”.

Przemysław Supernak, autor bloga podróżniczo-turystycznego SuperGlob promującego atrakcje turystyczne Opolszczyzny. Pomysłodawca i autor „Przewodnika rowerowego po najlepszych trasach Opolszczyzny” wydanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego w ramach projektu „Opolskie na rowery”. Autor 19 mini przewodników (3-5 tras) dla opolskich samorządów lokalnych.

Lew Opolskiej Turystyki – samorządność. Nagrodę i statuetkę otrzymała Małgorzata Halek.

Małgorzata Halek od 2015 r. jest Dyrektorem Agencji Sportu i Promocji w Prudniku. Koordynuje liczne projekty związane z opracowaniem i wydrukiem informatorów, map, materiałów turystycznych promujących walory pogranicza polsko- czeskiego. Wspólnie z zespołem Agencji tworzyła Prudnicki Szlak Miejski oraz aplikację mobilną, której celem jest ułatwienie zwiedzania i poznawanie atrakcji Prudnika. Jej praca zaowocowała stworzeniem produktu turystycznego „Wieże Pogranicza” – produkt wyróżniony podczas Międzynarodowych Targów Turystycznych we Wrocławiu w 2019 r.

Super Lew Opolskiej Turystyki

LESŁAW SOBIERAJ – wieloletni Dyrektor Opolskiego Ogrodu Zoologicznego. Podniósł tę instytucję po stratach związanych z powodzią w 1997 r. i kontynuuje inwestycje czyniąc ZOO w Opolu jedną z najliczniej odwiedzanych atrakcji turystycznych w regionie. Przyczynił się do unowocześnienia, przebudowy i rozbudowy wielu pawilonów i wybiegów.
JAROSŁAW GAŁĘZA – wieloletni dyrektor Muzeum Wsi Opolskiej, członek wielu ogólnopolskich i europejskich stowarzyszeń muzealniczych, aktywny etnograf i popularyzator opolskiej kultury i tradycji. Muzeum systematycznie poszerza swoją ofertę usługową, prowadzi rozliczne inwestycje i projekty konserwatorskie oraz etnograficzne, organizuje najważniejsze wydarzenia turystyczne w regionie.
JAROSŁAW WASIK – dyrektor Muzeum Piosenki Polskiej w Opolu, artysta, piosenkarz, kulturoznawca, edukator i popularyzator rodzimej kultury. Bardzo mocno zaangażowany w powstanie, rozwój
i działalność Muzeum. Muzeum uzyskało Certyfikat Opolskiej i Polskiej Organizacji Turystycznej i jest jedną z najbardziej charakterystycznych atrakcji turystycznych Opola.
DARIUSZ BYCZKOWSKI – dyrektor Muzeum Zamek Piastów Śląskich w Brzegu. Dzięki jego staraniom obiekt posiada znaczące miejsce na mapie turystycznej regionu, ale jest także laureatem nagród turystycznych w tym m.in. Złotej Pinezki – nagrody Google Maps Najlepszej Atrakcji Turystycznej według opinii użytkowników (2023 r.).
JAROSŁAW KIELAR – burmistrz Kluczborka, inicjator rozwoju turystyki w Kluczborku. W ramach gminy działają obiekty i plaże nad zbiornikiem retencyjnym zbudowanym na rzece Stobrawie. Akwen otacza prawie 3,5 kilometrowa ścieżka spacerowa i piaszczysta plaża. Od 2013 roku w okresie letnim funkcjonuje tu kąpielisko z ratownikami, plaża, wypożyczalnia sprzętu pływackiego, kawiarenka, taras widokowy, ścieżka edukacyjna, siłownia zewnętrzna i plac zabaw.
EDWARD SZUPRYCZYŃSKI – wieloletni były burmistrz Głuchołaz, miasta Orderu Uśmiechu oraz opolskiej stolicy gór. Zaangażowany w realizację wielu projektów związanych z turystyką, m.in. szlaków turystycznych, singletracków, parku „zdrojowego” i amfiteatru oraz wielu turystycznych wydarzeń z festiwalem piosenki turystycznej „KROPKA” na czele.
BEATA WIENCH – od 2013 roku Prezes Zarządu BEVER Sp. z o.o., zarządzającej obiektem BAJKA HOTEL & RESORT. Kompleks obejmuje obszar 28 hektarów. Swoim gościom oferuje miejsca noclegowe w komfortowym hotelu utrzymanym w klimacie górsko-alpejskim i luksusowej willi. Zatoka Bajka, to doskonałe miejsce na spędzenie aktywnego czasu z dziećmi.

„Lwy Opolskiej Turystyki” przyznane już po raz drugi

 

Fot. melonik, UMWO 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.