Magia ruskich pierogów

Składniki:

Ciasto:

  • pół kilograma mąki pszennej
  • czubata łyżeczka soli
  • ciepła woda – około szklanki

Nadzienie:

  • pół kilogram ugotowanych ziemniaków
  • 30 dag tłustego, kwaśnego twarogu
  • dwie średniej wielkości cebule
  • 10 dag słoniny [opcjonalnie]
  • sól
  • pieprz

Przepis:

Na stolnicę przesiewamy mąkę, dodajemy sól. W mące robimy zagłębienie i wlewamy trochę wody. Mieszamy tą wodę z mąką i ponownie dolewamy wodę. Zaczynamy wyrabiać ciasto. Wody ostatecznie dodajemy tyle, by otrzymać bardzo zwarte ciasto.

By nabrało odpowiedniej elastyczności, przykrywamy je miską i pozwalamy "odpocząć" co najmniej 20 minut

Magia ruskich pierogów polega na dwóch rzeczach: proporcji ziemniaków i twarogu oraz ich odpowiedniej jedwabistości.

Stosunek ziemniaków do twarogu powinien być jak 2 do 1. Ugotowane ziemniaki przeciskamy przez praskę. Twaróg przepuszczamy przez maszynkę o drobnych otworach.

Słoninę kroimy na bardzo drobną kosteczkę. Podobnie z obraną cebulą.

Na patelnię wrzucamy słoninę i dość obficie solimy – dzięki temu, podczas smażenia nie będzie pryskać. Kiedy słonina puści trochę tłuszczu, dodajemy do niej cebulę i smażymy razem na średnim ogniu, często mieszając przez kilka minut – do momentu, kiedy słonina zmieni się w skwarki, a cebula będzie szklista.

Słoninę i cebulę dodajęmy do ziemniaków, wrzucamy ser i wszystko to dokładnie mieszamy. Masę doprawiamy solą i pieprzem.

Farsz jest gotowy do nadziewania

Na posypanej mąką stolnicy rozwałkowujemy kawałek ciasta o wielkości pięści na najcieńszy placek, jaki się tylko uda. Z ciasta za pomocą dużej szklanki wycinamy koła, na nie nakładamy duże porcje farszu. Brzegi kół smarujemy wodą i sklejamy pierogi. By się zbytnio nie wysuszyły podczas robienia dużej ilości, gotowe pierogi przykrywamy ściereczką.

Kiedy są już wszystkie gotowe, w wielkim garze zagotowujemy dużo osolonej wody.

Do wrzącej wody wrzucamy tyle pierogów, by utworzyły jedną warstwę. Delikatnie mieszamy, by żaden nie przywarł do dna. Pierogi gotujemy około 5 minut od momentu ich wypłynięcia.

Pierogi najbardziej smakują z podsmażoną na brązowo cebulką i szklanicą kefiru.

Gotowe.

Smacznego.
 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Autorzy, którzy chcą, aby ich artykuły, napisane na łamach "Grupy Lokalnej Balaton" w latach 2013-2016, widniały na portalu informacyjnym Opowiecie.info proszeni są o przesłanie tytułu artykułu oraz zawartych w nim zdjęć na adres: news@opowiecie.info