Blisko 1000 uczniów z około 20 szkół podstawowych uczestniczyło w finale kampanii edukacyjnej „Mamy rady na odpady” na zamku w Mosznej. Gwoździem programu był konkurs piosenki ekologicznej.

W konkursie rywalizowali reprezentanci szkół w Opolu, Krasiejowie, Ozimku, Praszce, Brzegu, Łączniku, Polskiej Nowej Wsi, Turzy, Strzelcach Opolskich, Grabinie, Prudniku i Kluczborku. Na scenie występowali soliści i solistki oraz zespoły. Oceniane były: muzykalność, dykcja, prezencja muzyczna, kostiumy i choreografia.

@opowiecie.info #MamyRadyNaOdpady #ekologia #środowisko #Moszna #ZamekMoszna #Opolskie ♬ Positive Vibes – Various Artist

– Przyjemne wydarzenie z dużą liczbą atrakcji, ale niestety w deszczu. To jednak tylko niewielka przeszkoda, ponieważ dobrze się bawimy – ocenił Antek Poterałowicz z Łąki Prudnickiej. – Stacje, przy których uczymy się o recyklingu pozwalają nam dowiedzieć się dużo o segregacji śmieci i ekologicznych postawach, można też zobaczyć, jak działa śmieciarka. Jednocześnie kibicuję koleżankom i kolegom, którzy występują w konkursie.

W programie znalazły się też liczne atrakcje o charakterze edukacyjnym z zakresu gospodarki odpadami – warsztaty, gry plenerowe oraz strefy zabawy i odpoczynku, w tym dmuchańce. Najważniejsze było jednak osiem stanowisk, przy których dzieci i młodzież uczyły się poprzez zabawę, jak dbać o środowisko, czyli chociażby jak segregować śmieci.

– Najbardziej podobają mi się warsztaty na temat ochrony środowiska i stanowiska, przy których wykonujemy różne zadania – przyznała Paulina Feliks z Krzyżowej Doliny. – Atmosfera jest bardzo przyjemna, szkoda tylko, że nie ma słońca i pada deszcz. Jednak mimo takiej pogody wciąż jest znakomicie. Bardzo lubię zgłaszać się do konkursów, a tutaj była do tego okazja: koleżanki śpiewały, a ja tańczyłam. Gdyby taki piknik odbył się po raz kolejny, na pewno bym tu przyjechała.

Wydarzenie zorganizowano dzięki dotacji z Unii Europejskiej. Jego celem była edukacja poprzez zabawę z naciskiem na promowanie postaw proekologicznych. Imprezę wsparł też Samorząd Województwa Opolskiego, który reprezentowała wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura. Portal internetowy i miesięcznik Opowiecie.info objął piknik patronatem medialnym.

– To wydarzenie podsumowujące duży unijny projekt „Mamy rady na odpady”. Dziś pod zamkiem gościmy blisko 1000 dzieci, które rywalizują w finale konkursu piosenki ekologicznej – mówił Łukasz Kosiński ze stowarzyszenia „Sukces po opolsku”, jeden z organizatorów pikniku. – Przygotowaliśmy też stacje edukujące na temat ochrony środowiska, dmuchańce i poczęstunek. To owoce, bułki, drożdżówki i napoje w bidonach wielokrotnego użytku. Dzięki temu po dzisiejszym wydarzeniu nie pozostanie ani jedna plastikowa butelka.

fot. Tomasz Chabior

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

W dziennikarstwie od 9 lat, w fotografii o rok krócej. Miłośnik narciarstwa, karate i siatkówki, spośród których nie uprawia tylko trzeciej z dyscyplin. Przez całe życie poświęca się sportowi, choć w Opowiecie.info zajmuje się też innymi tematami. W wolnym czasie fotografuje krajobrazy, szczególnie podczas podróży, które tak bardzo kocha.