We wtorek (5 lipca) o godzinie 8:30 maturzyści mogli w końcu zobaczyć, jak poszła im tegoroczna matura, swoje wyniki sprawdzali za pośrednictwem strony internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. W kraju ponad 78% absolwentów zdało egzamin dojrzałości, zaś około 15,5% zdających ma możliwość przystąpienia do sierpniowej matury poprawkowej z jednego przedmiotu obowiązkowego. Niestety ponad 6% maturzystów nie zdało więcej, niż jednego przedmiotu i będą mogli przystąpić do matury dopiero za rok.

Maturzyści musieli zmierzyć się z trzema przedmiotami obowiązkowymi, które są niezmienne od lat: język polski, matematyka oraz wybrany język obcy. Dodatkowo każdy absolwent musiał zadeklarować zdawanie przynajmniej jednego wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.

Aby otrzymać świadectwo dojrzałości i tym samym zdać maturę potrzeba było 30% z każdego obowiązkowego przedmiotu. Inaczej było z przedmiotami dodatkowymi, bowiem na egzaminach z nich nie obowiązywały progi procentowe, zatem samo przystąpienie do takiego sprawdzianu gwarantowało zdanie go. Co więcej, w tym, jak i w zeszłym roku, ze względu na pandemię, z której wyniknął długi okres nauki zdalnej uczniów, matura ustna była nieobowiązkowa.

– Jestem zadowolona z moich wyników maturalnych i szczęśliwa, że niepokój związany z maturą jest już za mną. Zwłaszcza, że ostatni rok szkolny był bardzo pracowitym i intensywnym czasem dla wszystkich maturzystów – mówiła Kamila, absolwentka Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr I w Opolu. – Jeśli miałabym dać rady przyszłym maturzystom, to powiedziałbym im, żeby nie bali się podejmować ryzyka i nie odwlekali nauki na później, bo to nigdy nie przynosi dobrych efektów.

Średnia wyników uzyskanych w tym roku przez maturzystów z języka polskiego na poziomie podstawowym wyniosła 54%, natomiast z matematyki podstawowej 58%. Z kolei z języka angielskiego na poziomie podstawowym maturzyści uzyskali średni wynik 76%. CKE podało także dane statystyczne dotyczące procentowej zdawalności matur z przedmiotów podstawowych Wynika z nich, że język polski zdało 95% uczniów, matematykę 82%, a język angielski – 94%. 

Na Opolszczyźnie język polski zdało 96% maturzystów, matematykę 79%, język angielski 95%, zaś język niemiecki – 91% uczniów. Absolwenci szkół z Opola napisali  maturę najlepiej  w województwie, gdyż zdało ją 80% maturzystów. Dla porównania: w powiecie kędzierzyńskim 78%, a w powiecie kluczborskim 77%. Najsłabiej zaś matura wypadła w powiatach: namysłowskim ( 62%), opolskim (66%) i brzeskim (67%).

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Studentka Public Relations na Uniwersytecie Opolskim. Interesuje się muzyką, chętnie czyta książki rozwojowe. Wolny czas spędza również na macie, ćwicząc jogę.