47 tegorocznych maturzystów zakończyło edukację w Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Śląskich w Dobrzeniu Wielkim. W piątek (28 kwietnia) odbyło się uroczyste  rozdanie świadectw i nagród. Nie zabrakło też wzruszających podziękowań.

Uczniowie klasy 4a i 4b to już nie tylko tegoroczni maturzyści, lecz także absolwenci LO w Dobrzeniu Wielkim, którzy za kilka dnia przystąpią do egzaminu dojrzałości – matury. Zakończenie roku to więc idealny moment na podsumowania i wspomnienia, które wytworzyły się podczas spędzonych wspólnie szkolnych lat.

– Jestem dumna ze wszystkich maturzystów. Każdy z nich osiągnął sukces na swoją miarę. Dla jednych było to ukończenie szkoły, a dla drugich otrzymanie świadectwa z wyróżnieniem.  Uczniów, którzy mogą się nim pochwalić było w tym roku szczególnie dużo, bo aż czternastu – mówiła Barbara Baucz-Malij, wicedyrektorka Liceum Ogólnokształcącego w Dobrzeniu Wielkim. – Pragnę życzyć  absolwentom powodzenia na maturze. Tym razem będzie to pierwszy egzamin w nowej formule, dlatego dla naszych uczniów jest to całkowicie nowa sytuacja i wielka niewiadoma. Myślę jednak, że będzie dobrze, bo są przygotowani, ciężko pracowali i skończyli szkołę. Na pewno sobie poradzą.

W tym roku po raz pierwszy szkołę kończą uczniowie 4-letniego liceum, a nie, tak jak było dotychczas – 3-letniego. To wiąże się także z przystąpieniem do tzw. nowej matury, czyli innej formy egzaminu. Zmiany zaszły zarówno w formie ustnej, jak i pisemnej, a dotyczą one przede wszystkim poszerzenia wymagań maturalnych.

@opowiecie.info 47 maturzystów zakończyło naukę w Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Śląskich w Dobrzeniu Wielkim. 28 kwietnia odbyło się uroczyste rozdanie świadectw i nagród. Nie zabrakło też wzruszających podziękowań.🎓 #rokszkolny20222023 #maturzyści2023 #nauka #matura #zakończenieroku #pożegnaniematurzystów #maturzysci #zakończenieroku ♬ Ostatni Raz – Enej

– Myślę, że najgorsze będą dla mnie matury ustne, ale z pisemnymi raczej nie będzie problemów. Najbardziej jednak obawiam się egzaminu z języka polskiego. Dzisiaj jest mi trochę smutno, że opuszczam szkołę, ale tak poza tym to się już cieszę, że kończę edukację – zaznaczył Paweł Duda, absolwent szkoły.

Na początku uroczystości zakończenia roku szkolnego przemówił dyrektor szkoły – Piotr Worobiec, a następnie wójt gminy Dobrzenia Wielkiego – Piotr Szlapa. Później wręczono maturzystom świadectwa i nagrody. Nie zabrakło przy tym łez wzruszenia. Całość uroczystości wypełnił, przygotowany przez absolwentów, występ humorystyczny, który w zabawny sposób przedstawił zachowania uczniów i nauczycieli podczas lekcji.

– Dzisiaj na początku było trochę stresu, ale już jest w porządku, bo jesteśmy po części oficjalnej. Teraz, przez to, że skupiłam się na zakończeniu roku i nie miałam czasu myśleć o egzaminie, nie czułam przedmaturalnego niepokoju. Jednak tak ogólnie to on jest – przyznała Judyta Baron, absolwentka szkoły.

Tegoroczne matury rruszają 4 maja i potrwają do 23 maja. Tradycyjnie egzamin dojrzałości rozpocznie się od języka polskiego, później uczniowie zmierzą się z matematyką, a trzeciego dnia z językiem obcym. Z kolei egzamin maturalny w części ustnej odbędzie się między 10 maja a 23 maja. Oprócz przedmiotów obowiązkowych, maturzyści przystępują także do tych rozszerzonych, a te już wybierali według własnych preferencji.

Aby zdać maturę, należy uzyskać co najmniej 30% z obowiązkowych przedmiotów podstawowych. Próg zdawalności zaś nie obowiązuje na egzaminie na poziomie rozszerzonym. Wymagane jest jedynie przystąpienie do chociażby jednego z nich.

Przeczytaj także, jak wyglądało zakończenie roku maturzystów z LO w Dobrzeniu Wielkim w 2022 roku:

Dobrzeńskie liceum posłało w świat kolejny rocznik absolwentów. Po majówce czeka ich matura [GALERIA]

fot. Milena Skóra

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Studentka Public Relations na Uniwersytecie Opolskim. Interesuje się muzyką, chętnie czyta książki rozwojowe. Wolny czas spędza również na macie, ćwicząc jogę.