Urządzenie FilmArray 2.0 firmy BioMerieux to automat do diagnostyki in vitro (IVD). Jest jednym z czterech tego typu, które opolski ratusz przekaże dla Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu.

Fot. UM Opola

– System FilmArray 2.0 jest przeznaczony do wykrywania wirusów oraz bakterii w pobranych próbkach klinicznych. Urządzenie jest w dużej mierze bezobsługowe, nie wymaga też budowy specjalistycznych laboratoriów w celu przetworzenia próbki i otrzymania wyników – mówi Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik prezydenta Opola.

CZYTAJ: Pełna mobilizacja w szpitalach. Pomagajmy i okazujmy wsparcie naszym medykom!

Gwarantuje minimalizację ryzyka zakażenia pracowników laboratorium, a jego zastosowanie nie wiąże się z potrzebą spełnienia kryteriów dla pracowni Biologii Molekularnej, co konieczne jest w klasycznej metodzie badań.

Jak się okazuje, oprócz SARS-CoV-2 urządzenie wykrywa setki innych patogenów, wśród m.in. dróg oddechowych, sepsy, jelitowe, płynu mózgowo-rdzeniowego czy zakażenia dolnych dróg oddechowych.

– Łączny koszt sprzętu – urządzenia i testy, które planujemy przekazać USC to kwota 1,5 mln – informuje Katarzyna Oborska-Marciniak. – Poza tym Miasto Opole pozytywnie odpowiada na prośbę USK o pomoc w organizacji sali, gdzie będą wykonywane testy na obecność koronawirusa. Używane dotąd w CWK systemy mobilnych ścianek będą wypożyczone, dowiezione i z zamontowane przez Zakład Komunalny w szpitalu. To zwiększy bezpieczeństwo osób poddawanych testom.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.