Prace konserwacyjne i renowacyjne obejmą południową elewację oraz kruchtę wejściową.
Środki w wysokości 3 429 000 zł pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
Jak zauważył Marek Wiza, dyrektor ds. rozwoju relacji społecznych w Banku Gospodarstwa Krajowego – jest to pierwsza umowa podpisywana w ramach tego programu na Opolszczyźnie i Górnym Śląsku.

– To dowód na to, że dbamy nie tylko o budowle miejskie

– mówił prezydent Arkadiusz Wiśniewski podczas konferencji poprzedzającej podpisanie umowy.

– Dofinansowanie miało formułę konkursu. Miasto mogło wskazać zabytki, które znajdą się w tym konkursie. Katedra jest jednym z najważniejszych budynków w regionie i nie tylko w regionie, bo o jego wartości historycznej i kulturalnej w ostatnich miesiącach przekonywaliśmy się wielokrotnie.

Jak zauważył prezydent – miasto od lat konsekwentnie wspiera renowację katedry, przekazując do tej pory na ten cel z budżetu kwotę miliona sześciuset pięćdziesięciu tysięcy złotych. Kolejny milion dołożył Zakład Komunalny w Opolu.

– Zdaję sobie sprawę, że wśród mieszkańców Opola są i tacy, którym nie podoba się to, że przekazujemy z budżetu miasta pieniądze na ten cel, ale my nie mieliśmy nigdy wątpliwości co do słuszności tej decyzji. Dzisiaj podpisujemy umowę na środki rządowe, centralne. Cieszę się, że tak szczególny i wyjątkowy obiekt otrzymuje wsparcie. Z dumą możemy powiedzieć, że katedra zyskuje taki blask, jaki powinna na tysiąclecie kościoła w tamtym miejscu.

– dodał prezydent.

Zadowolenia nie krył również proboszcz proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, dr Waldemar Klinger:

– Mam świadomość, że zabytki w naszym kraju, jak i w innych miejscach Europy, traktowane są po macoszemu, bo zawsze bardziej potrzebne są autostrady. Tym bardziej cieszymy się, że pozyskaliśmy kolejne 3,5 mln złotych na renowację południowej elewacji katedry. Bez zabytków jesteśmy tylko aglomeracją miejską. To dzięki zabytkom ta aglomeracja zyskuje duszę, która sięga kilkuset, a w przypadku katedry nawet tysiąca lat wstecz, dając oddech tym wszystkim pokoleniom, które przechodzą przez progi katedry.

Proboszcz dodał, że tym, co go motywuje do dalszej renowacji katedry, to jej sięgająca XIII wieku historia:

– 800 lat temu dwa tysiące opolan wybudowało taki budynek. Obecnie Opole ma 120 tysięcy mieszkańców i nie sposób sobie wyobrazić żebyśmy nie podołali wyzwaniu, jakim jest renowacja naszej katedry, żeby zostawić ją w dobrym stanie następnym pokoleniom.

Przypomnijmy: wartość inwestycji oszacowano na 3 499 124,43 zł, z czego dofinansowano wynosi 3 429 000 zł. Różnicę w kwocie 70 124,43 zł, jako wymagany wkład własnego wniesie kościół.

Okres realizacji zaplanowano do marca 2025 roku.Miasto zyskało dofinansowanie na dalszą renowację opolskiej katedry.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze