W sobotę (28 września) odbędzie się Międzynarodowy Dzień Rzek w Ładzy. Pracownicy Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych opowiedzą m.in. o gatunkach roślin i zwierząt związanych z ekosystemami rzecznymi oraz zaprezentują sposoby badań środowiska rzecznego. Mile widzialni studenci i dorośli. Trwają zapisy. 

Podczas Międzynarodowego Dnia Rzek, dowiemy się również jak wielkie jest znaczenie rzek dla funkcjonowania układów przyrodniczych.

Zajęcia będą składały się z części kameralnej (prezentacji i warsztatów) oraz terenowej, podczas której przeprowadzone zostaną badania ichtiofauny metodą elektropołowów na rzece Budkowiczance.

– Badania ichtiofauny prowadzimy je już od kilku lat. Pozwalają nam one stwierdzić obecność w rzekach przepływających przez Stobrawski PK rzadkich i chronionych gatunków ryb, do których należą m.in. kozy, piskorze, czy ślizy – mówi Dominik Łęgowski z Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych.

–  Są to gatunki mało znane, których obecność w danej rzece świadczy o dobrym stanie całego ekosystemu rzecznego. Wiedza ta wykorzystywana jest nie tylko w celach czysto naukowych ale pozwala też zaplanować odpowiednio prowadzone czasem w korytach rzek prace konserwacyjne, tak aby zachować najcenniejsze elementy środowiska przyrodniczego.

Zajęcia terenowe są skierowane dla dorosłych i studentów zainteresowanych sposobami monitoringu ekosystemów rzecznych, natomiast dla dzieci w tym samym czasie odbędą się warsztaty plastyczne w siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego.

Nad rzekę uczestnicy wybiorą się pieszo (ok. 3 km), możliwy jest również dojazd samochodem od strony miejscowości Krzywa Góra. Na zakończenie planowane jest ognisko integracyjne przy siedzibie SPK w Ładzy.

Liczba miejsc ograniczona. Regulamin dostępny na stronie: http://zopk.pl.

Zgłoszenia: tel. 77 469 35 50. Osoba do kontaktu: Agnieszka Mulawa.

Międzynarodowy Dzień Rzek w Ładzy, czyli o rzekach w pigułce

Zdjęcia rzeki Budkowiczanki z okolic Krzywej Góry. / fot. ZOPK

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.