Nowe Siołkowice za sprawą zrealizowanego projektu stały się przystanią bioróżnorodności. Zorganizowano tam warsztaty edukacyjne oraz posadzono 20 drzew. 

Znakiem rozpoznawczym Nowych Siołkowic jest przystań wodna, jednak od dziś miejscowość jest także miejscem ochrony bioróżnorodności otuliny Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Uczestnicy projektu „W cieniu drzew” skierowali swój wzrok w kierunku lokalnej natury.

– Coraz częściej w ogródkach zauważyć można obce dla naszego środowiska rośliny, które wypierają te rodzime. Chcieliśmy pokazać piękno  tutejszej flory i podkreślić wyjątkową różnorodność stobrawskich lasów. To wszystko udało się zorganizować w formie zabawy, ale z mocnym akcentem edukacyjnym – mówi Jan Kubiak, sołtys wsi.

Wszystkie proponowane atrakcje nawiązywały do ekologicznego wymiaru życia. Dzieci wspólnie z rodzicami posadziły dwadzieścia drzew z różnych gatunków, które w przyszłości ocienią plac rekreacyjno-sportowy. Bioróżnorodność dostrzec można było na talerzach, które radowały oko i kubki smakowane. Uczestnicy mieli możliwość skorzystania z bezpłatnych konsultacji z projektantką ogrodów.

W altanie prowadzone były rozmowy pomiędzy przedstawicielami różnych stowarzyszeń i grup. Liderzy lokalnych działań z gmin: Popielów, Dobrzeń Wielki, Lubsza, Pokój i Świerczów podzieli się swoimi doświadczeniami z podejmowanych inicjatyw i wspierali dobrymi radami. Podpisali oni także listy intencyjne, w których wyrazili wolę współpracy i wspólnej aktywności.

Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Odnowy Wsi Nowe Siołkowice, które pozyskało dofinansowanie z Samorządu Województwa Opolskiego. Z otrzymanej dotacji zakupione zostały stoły i ławy do miejsca spotkań mieszkańców.

Fot. Marcin Luszczyk

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie