Z okazji 150. rocznicy urodzin Jakuba Kani, mieszkańcy Starych Siołkowic spotkali się w Publicznej Bibliotece w Starych Siołkowicach, by w ten sposób oddać cześć lokalnemu poecie, a także poznać bliżej jego życie i twórczość. Wydarzenie ,,Kawa u Jakuba Kani” odbyło się w niedzielę (31 lipca) o godzinie 15:30.

– Spotkanie miało na celu przede wszystkim przybliżyć uczestnikom biografię, poezję i ciekawostki z życia Jakuba Kani. – zaznaczyła Agnieszka Subzda, p.o. dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej z/s w Popielowie. –  Była to wspaniała okazja, aby dowiedzieć się o nieznanych wcześniej informacjach, które dotyczą poety i uhonorować jego twórczość. Dodatkowo, takie spotkania z pewnością jednoczą ludzi, co również jest bardzo ważne.

Osoby, które przybyły na ,,Kawę u Jakuba Kani” mogły m.in. posłuchać wspomnień poety, które ukazał historyk Stanisław Szynkowski oraz podziwiać wystawę ,,Jakub Kania – twórca znany i nieznany”. Szczególnym punktem wydarzenia była również prezentacja wybranych utworów Jakuba Kani, którą przygotowali mieszkańcy Starych Siołkowic. To właśnie oni z dumą recytowali jego wiersze. Oprócz tego, uczestnicy spotkania mogli zadawać dowolne pytania dotyczące Jakuba Kani, a także częstować się ciastem i kawą.

– Jakub Kania był wyjątkowym twórcą, który czerpał z tradycji śląskiej, szczególnie w wierszach okolicznościowych. Jednocześnie był jednoznaczny w swojej tożsamości narodowej, a także miał wyrobione swoje sympatie polityczne. – mówił Stanisław Szynkowski, historyk. Jego różnorodna twórczość oddawała złożoność jego osobowości oraz skomplikowane losy mieszkańców Starych Siołkowic i innych podopolskich wsi. Z kolei poezja Jakuba Kani czeka na ponowne odkrycie. Trudno jest zatem wskazać jeden utwór, który byłby szczególnie rozpoznawalny. Z pewnością wielką popularnością cieszyły się wiersze okolicznościowe, szczególnie weselne i jubileuszowe. Warto również wspomnieć o pomniku Jakuba Kani w Starych Siołkowicach, który powstał w 1975. Ustawiono go przed domem gminnym, dziś mieszczącym m.in. izbę pamięci, bibliotekę i lokalne koło mniejszości niemieckiej. 

Na spotkanie przybyła również rodzina Jakuba Kani. Choć 150. rocznicę urodzin poety obchodziliśmy dokładnie 11 lipca, to niedzielna ,,Kawa u Jakuba Kani” była dla nich szczególnie ważnym i wzruszającym wydarzeniem.
– Miałam pewne obawy, co do tego, że ta rocznica zostanie zapomniana, ale kiedy dowiedziałam się, że byłam w błędzie, bardzo się ucieszyłam. – przyznała Maria Kubis, żona wnuka Jakuba Kani. – Takie spotkania pielęgnują tradycję i zachęcają do celebracji zarówno twórczości Jakuba Kani, jak i jego życia.

Wydarzenie zorganizowała Gminna Biblioteka Publiczna z/s w Popielowie, we współpracy z sołectwem Stare Siołkowice.

fot. Milena Skóra

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Studentka Public Relations na Uniwersytecie Opolskim. Interesuje się muzyką, chętnie czyta książki rozwojowe. Wolny czas spędza również na macie, ćwicząc jogę.