W najbliższą niedzielę w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, która kończy liturgiczny rok w Kościele, w diecezji opolskiej będzie prowadzona zbiórka na rzecz migrantów z granicy polsko-białoruskiej.

Migranci. Kościół będzie pomagał uchodźcom, a ich wyznanie nie ma znaczenia

fot. Jolanta Jasińska-Mrukot

Zbiórkę organizuje Caritas diecezjalny i Caritas Polska. Pieniądze pochodzące z tej zbiórki pomogą sfinansować pomoc niesioną podczas kryzysu migracyjnego, a także proces integracyjny uchodźców, którzy zdecydują się zostać w Polsce.

– To jest apel Konferencji Episkopatu Polski i dotyczy wszystkich diecezji – mówi ks. Joachim Kobienia, rzecznik Kurii Diecezjalnej w Opolu. – Caritas powołany został do pomocy ludziom w potrzebie, takimi ludźmi są migranci. To ludzie, którzy z bardzo różnych względów musieli opuścić swoje kraje. Czasem uciekając przed wojną, czasem przed utratą życia. Trzeba im pomóc, trzeba wesprzeć tych, którzy są w bardzo trudnej sytuacji. Tutaj mamy na uwadze też wsparcie duchowe, bo nie ograniczymy się do wsparcia materialnego.

Ksiądz Joachim Kobienia podkreśla, że inne wyznanie oraz kraj pochodzenia są tutaj bez znaczenia.

– Każdy człowiek ma taką samą wartość i trzeba mu pomóc – podkreśla ks. Joachim Kobienia. – Tutaj nie ma podziałów, jest człowiek, który potrzebuje naszej pomocy, więc dlatego jest ta akcja, a Caritas chrześcijański został powołany do pomocy, nie pytając bliźniego, kim on jest. Widzi ludzi w potrzebie i im pomaga, tak jak ewangeliczny Samarytanin, który pomógł człowiekowi w potrzebie.

Dlatego nie ma znaczenia, czy ktoś jest chrześcijańskim Syryjczykiem, czy wyznawcą islamu z Afganistanu, Iranu, albo, któregoś kraju Afryki. Po prostu liczy się człowiek potrzebujący pomocy.

Przypomina o tym arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, który w swoim liście do diecezji podkreśla, że bez względu na okoliczności przybycia migrantów, oni na pewno potrzebują wsparcia materialnego i duchowego. Zaznacza, że w tym kryzysie migracyjnym Kościół niesie pomoc za pośrednictwem Caritas Polska, Caritas diecezjalnych oraz delegata Konferencji Episkopatu Polski do spraw imigracji. Między innymi w parafiach przygranicznych uruchamiane są Namioty Nadziei Caritas Polska.

– Misją Kościoła jest w pierwszym rzędzie głoszenie Ewangelii. W konsekwencji, gdy trzeba udzielić przybyszom pomocy, nie wolno nam się od tego uchylać – pisze w swoim liście arcybiskup Stanisław Gądecki, prosząc jednocześnie wiernych o modlitwę za uchodźców.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarstwo, moja miłość, tak było od zawsze. Próbowałam się ze dwa razy rozstać z tym zawodem, ale jakoś bezskutecznie. Przez wiele lat byłam dziennikarzem NTO. Mam na swoim koncie książkę „Historie z palca niewyssane” – zbiór moich reportaży (wydrukowanie ich zaproponował mi właściciel wydawnictwa Scriptorium). Zdobyłam dwie (ważne dla mnie) ogólnopolskie nagrody dziennikarskie – pierwsze miejsce za reportaż o ludziach z ulicy. Druga nagroda to też pierwsze miejsce (na 24 gazety Mediów Regionalnych) – za reportaż i cykl artykułów poświęconych jednemu tematowi. Moje teksty wielokrotnie przedrukowywała Angora, a opublikowałam setki artykułów, w tym wiele reportaży. Właśnie reportaż jest moją największą pasją. Moim mężem jest też dziennikarz (podobno nikt inny nie wytrzymałby z dziennikarką). Nasze dzieci (jak na razie) poszły własną drogą, a jeśli już piszą, to wyłącznie dla zabawy. Napisałam doktorat o ludziach od pokoleń żyjących w skrajnej biedzie, mam nadzieję, że niedługo się obronię.