Już w najbliższą środę gościem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu będzie pisarz i fotograf Mikołaj Grynberg. Spotkaniu towarzyszyć będzie pokaz filmu dokumentalnego „Dowód tożsamości”, który jest efektem wspólnego projektu artysty i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
– „Dowód tożsamości” to film piękny i bardzo poruszający – przekonuje Monika Ostrowska z Wojewódzkiej Publicznej w Opolu. – Zrealizowany w charakterystycznym dla Mikołaja Grynberga oszczędnym stylu. Z typową dla siebie uważnością i czułością Grynberg pyta swoich rozmówców o specyfikę bycia Żydem w Polsce.
Rozmówcy Grynberga reprezentują wszystkie żyjące dzisiaj w Polsce pokolenia Żydów
Również to pokolenie, które nie miało bezpośredniej styczności z Ocalałymi ze swoich rodzin.
Punktem wyjścia dla powstania filmu dokumentalnego stały się rozmowy Mikołaja Grynberga z ocalałymi z Holokaustu i ich dziećmi oraz z Żydami zmuszonymi do opuszczenia Polski w 1968 roku, zebrane w trzech publikacjach: Ocaleni z XX wieku, Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne i Księga wyjścia.
Jak podkreślają autorzy, film „Dowód tożsamości” jest nie tylko próbą pokazania specyfiki bycia polskim Żydem, często niezrozumiałej dla osób spoza tego kręgu, ale też okazją do przyjrzenia się, jak ewoluuje nasza pamięć o Zagładzie i jaką pełni rolę w świadomości dzisiejszych dwudziestolatków.
Mikołaj Grynberg
To fotograf i pisarz, z wykształcenia psycholog. Jego zdjęcia były prezentowane niemal na całym świecie. Jest autorem albumów Dużo kobiet (2009) i Auschwitz – co ja tu robię? (2010). Wydał trzy zbiory rozmów: Ocaleni z XX wieku (2012), Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne (2014) i Księga wyjścia (2018) oraz dwa tomy prozy: Rejwach (2017) i Poufne (2020). Od lat zajmuje się problematyką i historią polskich Żydów.
W całej swojej twórczości przyjmuje szczególną perspektywę dialogu, koncentrując się na spotkaniu z innymi, otwarciu na ich osobiste przeżycia i historie. Nominowany za całokształt twórczości do Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima (2019). Finalista Nagrody Literackiej Nike (2018). Jego książka Rejwach zdobyła tytuł Warszawskiej Premiery Literackiej przyznawany przez Klub Księgarza.
Pokaz filmu „Dowód tożsamości”
oraz spotkanie z Mikołajem Grynbergiem odbędzie się 6 kwietnia, o godz. 18.00 w namiocie w ogrodzie WBP. Spotkanie organizowane w ramach pokazu specjalnego Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN poprowadzi Tomasz Siniew.
Film będzie można obejrzeć tylko na żywo (nie będzie transmitowany poprzez Facebooka).
Opowiecie.info jest patronem medialnym wydarzenia.