A oto kolejne zaproszenie na imprezy Nocy Muzeów 18. maja. Tym razem do Archiwum Państwowego w Opolu.

O tym, że Noc Muzeów świetnie przyjęła się w Polsce, świadczą długie kolejki przed najatrakcyjniejszymi miejscami oraz fakt, że przed większością wydarzeń, należy dokonać telefonicznej lub mailowej rezerwacji miejsc. Wiele osób traktuje Noc Muzeów nie tylko jako czas na zwiedzanie różnych miejsc, ale także jako okazję do spotkania się ze znajomymi oraz aktywnego uczestnictwa w różnych wydarzeniach.

8… 7… 6… 5… Tegoroczna Noc Muzeów coraz bliżej.  Zmienimy nasze archiwum w… świątynię hazardu – zapraszamy do kasyna na wieczór zakazanych gier hazardowych (i to w samym centrum miasta!).
Zagrajcie z nami w „Landsqueneta” (grę w karty, w którą ‘rżnęli’ już żołnierze w czasie wojny trzydziestoletniej), zasiądźcie przy stole, przy którym krupier rozda Wam karty do „Faraona” (grywano w niego nawet na dzikim zachodzie, a słynny Giacomo Casanova wspomina o nim w swoich pamiętnikach). Obejrzyjcie wystawę plenerową, zobaczcie najcenniejsze archiwalia dotyczące gier hazardowych na Śląsku, posłuchajcie prelekcji o karczmach (siedliskach występku, rzecz jasna) i grach, przy których spędzano całe noce i dnie (ku rozpaczy żon i dziatwy)…
Z miłości do… hazardu – to może być dramatyczna Noc Muzeów w Archiwum Państwowym w Opolu
Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.