Po trzech latach przerwy, spowodowanej remontem opolskiej siedziby, Centralne Muzeum Jeńców Wojennych dołącza do grona instytucji, uczestniczących w popularnym w mieście wydarzeniu – Noc Muzeów w Opolu 18 maja. Tegoroczna Noc odbywa się pod hasłem, którego zasadnicza część: „Z miłości do…” jest wspólna dla wszystkich muzeów, ale zakończenie należy już do każdej instytucji z osobna.
-My nasze propozycje skupiliśmy na haśle: „Z miłości do ludzi” – informuje Magdalena Kruk-Kuchcińska.
Z uwagi na fakt, że podczas tego wydarzenia muzeum najliczniej odwiedzają najmłodsi, to właśnie dla nich przygotowano warsztaty pt. „Dzieci mają głos”. Uczestniczyć w nich mogą przede wszystkim najstarsze przedszkolaki i młodsi uczniowie szkół podstawowych. Wstęp jest bezpłatny, a pierwsze zajęcia zaczną się już o godz. 18.00. Następne są zaplanowane o 19.00 i 20.00. Młodzież i dorosłych z kolei muzeum zaprasza na wykład pt. „Prawa dziecka – czyj to problem?”. Wygłosi go o godz. 19.30 i 21.00 Zenon Kołodziej, od wielu lat zajmujący się prawami człowieka.
Ponadto od godz. 21.00 na dziedzińcu Muzeum obejrzeć można będzie kilka odcinków wyjątkowego i docenianego nagrodami różnych gremiów, także dzieci, serialu „Wojna i ja” (m.in. nagroda dla najlepszego dziecięcego programu dokumentalnego na Niemieckim Festiwalu Mediów dla Dzieci Goldener Spatz). Produkcja została zrealizowana przy znaczącym udziale polskich artystów. Jest podziwiana za filozofię i technikę realizacji. Jednym z największych jej walorów jest jednak fakt, że film pomaga w zrozumieniu złożonych realiów wojny, jednocześnie nie naruszając poczucia bezpieczeństwa widzów, co dodatkowo skłania do cennych refleksji.
Noc Muzeów bez wystaw i popularnej akcji „Szukaj intruza” z nagrodami, zainicjowanej przed kilku laty niemogła by się odbyć. Przez cały czas trwania wydarzenia, tj. od 18.00 do 23.59, będzie można zwiedzać w nowo wyremontowanych wnętrzach Muzeum dwie wystawy i jednocześnie szukać eksponatu-intruza. Pierwsza z nich to „Nie ma dzieci, są ludzie. Prawa dziecka to prawa człowieka” Drugą jest wystawa stała pt. „Miejsce Pamięci Narodowej w Łambinowicach – dziedzictwo regionalne, narodowe, europejskie”, która z powodu remontu przed kilkoma dniami powróciła do Opola po długiej nieobecności. Przechodząc między ekspozycjami, także już z dziedzińca Muzeum, muzealni goście będą mogli ocenić efekty inwestycji, która mocno zmieniła siedzibę przy ul. Minorytów 3 w Opolu,